Trwa ładowanie...
d2w14sy
19-02-2013 17:32

Para Austriaczek wygrała sprawę o adopcję przed trybunałem w Strasburgu

Lesbijska para z Austrii, która wspólnie chciała wychowywać dziecko jednej z partnerek, wygrała sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Według trybunału austriackie prawo adopcyjne dyskryminuje osoby homoseksualne.

d2w14sy
d2w14sy

Skargę do trybunału złożyły w 2007 roku dwie niewymienione z nazwiska Austriaczki, obie urodzone w 1967 roku. Kobiety mieszkają z synem jednej z nich, urodzonym w 1995 roku w wolnym związku.

U siebie w kraju para przegrała batalię prawną, podczas której próbowała udowodnić, że dyskryminujące jest, iż mężczyzna czy kobieta żyjący bez ślubu w związku heteroseksualnym mogą adoptować i wspólnie wychowywać dziecko partnera, podczas gdy z prawa takiego nie mogą skorzystać pary homoseksualne.

Trybunał w Strasburgu uznał, że różnica w traktowaniu wynikała z orientacji seksualnej. - Nie przedstawiono przekonujących powodów, by wykazać, iż taka różnica w traktowaniu jest konieczna dla ochrony rodziny lub dla ochrony interesów dziecka - napisano w orzeczeniu.

Wyrok jest ostateczny i władze Austrii muszą się do niego zastosować. Trybunał nakazał Austrii wypłacenie powódkom odszkodowania w wysokości 10 tys. euro oraz ponieść koszty sądowe i wydatki wynoszące ponad 28 tys. euro.

d2w14sy

W grudniu 2009 roku austriacki parlament przyjął ustawę o związkach homoseksualnych, która pozwala parom tej samej płci cieszyć się przywilejami, jakie mają pary heteroseksualne, w tym dostępem do rent po śmierci jednego z partnerów i alimentów w przypadku rozstania.

Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku, zabrania adopcji dzieci przez pary homoseksualne i sztucznego zapłodnienia osób związanych z drugą osobą tej samej płci.

d2w14sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w14sy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj