Papież zapowiada nową encyklikę i honoruje Polaka
Benedykt XVI zapowiedział podczas uroczystości świętych Piotra i Pawła, że wkrótce
ukaże się jego encyklika społeczna "Caritas in veritate" (Miłość w prawdzie). Wręczył też paliusz arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze ze Szczecina.
29.06.2009 | aktual.: 29.06.2009 14:41
Papież wyjaśnił wiernym, że w tym dokumencie rozwinie myśli zawarte w encyklice "Populorum progressio" Pawła VI z 1967 roku. Podkreślił, że jego zamiarem było "pogłębienie niektórych aspektów integralnego rozwoju w naszej epoce, w świetle miłości w prawdzie".
- Powierzam waszej modlitwie ten kolejny wkład, jaki Kościół oferuje ludzkości w swym zaangażowaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju, przy pełnym poszanowaniu godności ludzkiej i realnych potrzeb wszystkich - mówił Benedykt XVI.
Według włoskiej prasy encyklika ukaże się 6 lub 7 lipca.
Wciąż nie jest jednak znana data ogłoszenia bardzo oczekiwanej encykliki, której jednym z tematów będzie obecny światowy kryzys gospodarczy. To właśnie związane z nim wydarzenia znacznie opóźniły prace nad tekstem i zmusiły papieża do wprowadzenia licznych poprawek.
W swych rozważaniach papież nawiązał do uroczystości świętych Piotra i Pawła, patronów Kościoła i Rzymu. Z okazji tego święta przed południem wręczył 34 nowym arcybiskupom metropolitom paliusze - symbol łączności ze Stolicą Apostolską. Wśród nich byli metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga oraz arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: moje serdeczne pozdrowienie i wyrazy duchowej łączności kieruję do pielgrzymów polskich, a szczególnie do tych, którzy towarzyszą nowym metropolitom: arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze ze Szczecina i mojemu byłemu sekretarzowi, arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu ze Lwowa, którzy dzisiaj otrzymują paliusz.
- Zawierzając was wszystkich wstawiennictwu świętych Apostołów Piotra i Pawła, z serca wam błogosławię - dodał po polsku.
Po włosku papież mówił do wiernych: jako wasz Pasterz wzywam was, byście dochowali wierności chrześcijańskiemu powołaniu i nie podporządkowywali się mentalności tego świata (...), lecz pozwalali się zawsze przemieniać i odnawiać Ewangelii, aby podążać za tym, co jest prawdziwie dobre i miłe Bogu.
- Dlatego modlę się nieustannie o to, by Rzym zachował żywe swe chrześcijańskie powołanie, nie tylko utrzymując swoje nienaruszone ogromne dziedzictwo duchowe i kulturalne, ale także aby jego mieszkańcy mogli przełożyć piękno otrzymanej wiary na konkretny sposób myślenia i działania.
Benedykt XVI przypomniał, że uroczystość świętych Piotra i Pawła "wyraża jedność i katolickość Kościoła".