ŚwiatPapież z troską o przyszłości UE

Papież z troską o przyszłości UE


Jan Paweł II wyraził głęboką troskę o przyszłość rozszerzonej Unii Europejskiej, w której - jak powiedział - "obok wielu jasnych stron nie brakuje i cieni".

Papież z troską o przyszłości UE

13.07.2003 | aktual.: 13.07.2003 14:41

W Europie "jesteśmy świadkami niejako utraty nadziei, u której podstaw leżą próby narzucania antropologii bez Boga i bez Chrystusa" - powiedział papież. Dodał, że w ten sposób "paradoksalnie, kolebce praw człowieka grozi utrata fundamentu, niszczonego relatywizmem i utylitaryzmem".

Obraz
© (RadioZet)

Jan Paweł II ze smutkiem mówił o "zacieraniu się pamięci chrześcijańskiej", której towarzyszy "lęk przed przyszłością". Napiętnował też "szerzący się indywidualizm i coraz większe zanikanie międzyludzkiej solidarności".

Papież przypomina Adhortację Apostolską

Papież przypomniał podpisaną uroczyście 28 czerwca Posynodalną Adhortację Apostolską "Ecclesia in Europa" i analizowaną w niej w odniesieniu do kontynentu europejskiego "poważną niepewność na płaszczyźnie kulturalnej, antropologicznej, etycznej i duchowej".

Papież powiedział, przytaczając słowa Adhortacji, że "europejska kultura sprawia wrażenie 'milczącej apostazji' człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał".

Jan Paweł II podkreślił, że w Europie "zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, najbardziej chyba palącą kwestią jest wzrastająca potrzeba nadziei, która może nadać sens życiu i historii i pozwala iść razem".

Ojciec Święty pozdrawia pielgrzymów

Na zakończenie pierwszego w tym roku spotkania z wiernymi, zgromadzonymi na niedzielnej południowej modlitwie na dziedzińcu letniej rezydencji w Castelgandolfo, Jan Paweł II serdecznie pozdrowił w różnych językach kilka tysięcy pielgrzymów, w tym również Polaków, przybyłych do Włoch i tych, którzy uczestniczyli w uroczystości za pośrednictwem radia i telewizji.

Papież spędzi w Castelgandolfo wakacyjny okres trwający w Watykanie do końca września. W dniach od 11 do 14 września papież uda się w swoją 102. podróż zagraniczną do Słowacji, skąd przyjedzie znów do letniej rezydencji, by dopiero w dwa tygodnie później powrócić do Watykanu.

W miesiącach wakacyjnych w każdą niedzielę i dzień świąteczny w południe Jan Paweł II na dziedzińcu pałacu w Castelgandolfo będzie spotykał się z wiernymi na tradycyjnej modlitwie, gdzie również, w każdą środę, będzie przyjmował wiernych na audiencji generalnej.

Jan Paweł II weźmie także udział w tradycyjnie organizowanym w Castelgandolfo 27 lipca jarmarku owoców, a 15 sierpnia będzie przewodniczył uroczystej liturgii w święto Wniebowzięcia Matki Bożej.

Papieskie wakacje

Podczas wakacji papież będzie pracował nad nową książką poświęconą jego osobistym doświadczeniom jako biskupa krakowskiego, a także spędzi czas z przyjaciółmi, w tym z odwiedzającym go co roku podczas lata ks. prof. Tadeuszem Styczniem.

Jan Paweł II już 25. raz spędza wakacje w Castelgandolfo. Przez pierwsze osiem lat pontyfikatu papież spędzał wakacje w całości w Castelgandolfo. W ubiegłych latach udawał się również na krótki odpoczynek w góry, z którego w tym roku, podobnie jak w zeszłym, zrezygnował.

Jan Paweł II dziewięciokrotnie spędził część wakacji w Les Combes w alpejskiej Dolinie Aosty, a sześciokrotnie w Lorenzago di Cadore w Dolomitach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)