Trwa ładowanie...
d2n7wt7
28-11-2005 19:50

Papież wzywa do większego entuzjazmu dla łaciny

Papież Benedykt XVI powiedział, że nie można dopuścić do utraty wielkiego skarbu Kościoła katolickiego, zawartego w łacinie i wezwał do odnowienia znajomości tego języka oraz do bardziej powszechnego i
entuzjastycznego nauczania go wśród młodych.

d2n7wt7
d2n7wt7

Wezwanie to Benedykt XVI wygłosił - po łacinie - podczas audiencji dla członków fundacji Latinitas, powołanej w 1976 roku przez papieża Pawła VI. Celem "Fondatio Latinitas", która wydaje czasopismo pod tym samym tytułem, jest rozwijanie języka łacińskiego, aby można było w nim opisywać współczesne zjawiska.

Niechaj znajomość języka łacińskiego umocni się w Kościele i niech będzie on nauczany - powiedział Benedykt XVI.

Sobór Watykański II, który pozwolił na wprowadzenie języków narodowych do liturgii, nigdy nie zniósł języka łacińskiego; Konstytucja o Liturgii Świętej mówi, że łacina ma być zachowana. Pozostaje ona językiem kultu w rycie rzymskim.

Papież przypomniał, że nie chodzi o samo tylko zachowanie łaciny. Język ten powinien o wiele szerzej oddziaływać i należy jego znajomość szerzyć zwłaszcza wśród młodych. Powinien być według Benedykta XVI także nauczany z wykorzystaniem nowoczesnej metodyki nauczania - podało Radio Watykańskie.

d2n7wt7

Papież wspomniał również o swoim własnym zainteresowaniu tym językiem, i o tym, że posługuje się nim niemal codziennie.

Benedykt XVI kilkakrotnie publicznie okazywał swoją swobodę w posługiwaniu się łaciną - podczas mszy św. w Kaplicy Sykstyńskiej po wyborze go na papieża po łacinie wymienił priorytety swego pontyfikatu.

Łaciną posłużył się też w maju, ogłaszając o natychmiastowym rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. 13 maja, po odczytaniu napisanego po łacinie listu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, informującego o uchyleniu reguły pięciu lat oczekiwania na proces beatyfikacyjny, wszyscy wstali i rozpoczęła się kilkuminutowa owacja na stojąco. Widzę, że wszyscy znają łacinę - zażartował wówczas Benedykt XVI.

Łacina przeżywa ostatnio swoisty renesans: podczas ostatniego synodu biskupów padł postulat, aby częściej, dla zaznaczenia powszechnego charakteru Kościoła, odprawiane były msze św. w języku łacińskim. Synod wezwał także księży, a także świeckich, do pogłębiania znajomości łaciny.

Zasób łacińskich słów stale się powiększa - od czasu powołania fundacji Latinitas wzbogacił się o 15 tys. nowych wyrazów.

d2n7wt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n7wt7
Więcej tematów