Papież wręczy paliusze metropolitom
W przypadającą w niedzielę uroczystość świętych
Piotra i Pawła, patronów Kościoła w Rzymie, Benedykt XVI odprawi mszę w bazylice watykańskiej, podczas której wręczy paliusze
41 nowym arcybiskupom metropolitom, mianowanym w ciągu minionego
roku.
29.06.2008 | aktual.: 29.06.2008 02:14
Będą wśród nich arcybiskup Gdańska Sławoj Leszek Głódź oraz arcybiskup Mińska-Mohylewa na Białorusi Tadeusz Kondrusiewicz.
Jak co roku uroczystość świętych Piotra i Pawła ma charakter ekumeniczny. Weźmie w niej udział patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który podczas mszy wygłosi, podobnie jak papież, homilię.
Paliusz, symbol łączności ze Stolicą Apostolską, to biała wełniana taśma, ozdobiona czarnymi krzyżykami. Nakłada się go na ornat. Paliusze, przechowywane przed ceremonią przy grobie świętego Piotra, przygotowują zakonnice z klasztoru świętej Agnieszki w Rzymie. Tkają je z wełny jagniąt, które papież święci 21 stycznia, w uroczystość ich patronki.
Wśród 41 arcybiskupów z całego świata, którzy otrzymają paliusze od Benedykta XVI, jest kilku zajmujących urzędy w najważniejszych metropoliach Kościoła; między innymi nowy łaciński patriarcha Jerozolimy Jordańczyk Fouad Twal, a także arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi. Jego poprzednik w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz odbierze paliusz już po raz drugi, obecnie jako metropolita mińsko-mohylewski.
Jest również nowy arcybiskup Monachium i Fryzyngi, gdzie zasiadał wcześniej Joseph Ratzinger - Reinhard Marx.
Wśród trzech włoskich hierarchów jest nowy ordynariusz archidiecezji Campobasso w Molise - abp Giancarlo Bregantini, którego awans i odwołanie z poprzedniego urzędu biskupa Locri w Kalabrii wywołało falę protestów wiernych. Nie chcieli oni bowiem rozstać się ze swym biskupem, który wsławił się tym, że stanowczo i z niezwykłą odwagą występował przeciwko kalabryjskiej mafii.
Nowy paliusz otrzyma też greckokatolicki metropolita Preszowa na Słowacji, abp Jan Babjak. (pmm)
Sylwia Wysocka