ŚwiatPapież wezwał do przerwania przelewu krwi na świecie

Papież wezwał do przerwania przelewu krwi na świecie

Podczas tradycyjnej pasterki w Katedrze
Świętego Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II wezwał do przerwania
przelewu krwi na świecie.

Papież wezwał do przerwania przelewu krwi na świecie
Źródło zdjęć: © AFP

25.12.2003 | aktual.: 25.12.2003 16:26

"Wiele, wiele za dużo krwi płynie wciąż na świecie. Za wiele przemocy i za wiele konfliktów, które uniemożliwiają narodom pokojowe współżycie" - powiedział silnym głosem Ojciec Święty w homilii wygłoszonej do tysięcy zgromadzonych.

83-letni papież, który w tym roku obchodził 25-lecie pontyfikatu, sprawia podczas nocnej mszy wrażenie, jakby wróciły mu siły po kryzysie zdrowotnym poprzednich miesięcy.

Przed wieczerzą wigilijną Jan Paweł II zapalił w oknie biblioteki Pałacu Apostolskiego symboliczne światło pokoju.

Na placu przed bazyliką św. Piotra uczestnicy uroczystości wzięli udział w odsłonięciu ustawianej tam tradycyjnie bożonarodzeniowej szopki. Uroczystemu wigilijnemu czuwaniu przewodniczył kierujący Papieską Komisją do Spraw Państwa Watykańskiego, kardynał Edmund Casimir Szoka, który jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Zaśpiewał on osobiście kolędę "White Christmas".

Jan Paweł II wprowadził zwyczaj, iż podczas ceremonii odsłonięcia bożonarodzeniowej szopki z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego błogosławi zebranym na placu wiernym i zapala wyznaczające początek Wigilii symboliczne światełko. Zwyczaj ten papież wprowadził na znak solidarności z rodakami po wprowadzeniu w Polsce 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

W tym roku bożonarodzeniowa szopka zajmuje powierzchnię 450 metrów kwadratowych i umieszczona została na podwyższeniu tak, aby można ją było widzieć już stojąc na początku półkilometrowej, biegnącej na plac św. Piotra alei Via della Conciliazione. Szopka zaplanowana została na powierzchni koła w taki sposób, aby umieszczone w niej postacie były widoczne z każdego miejsca na placu.

W szopce umieszczono 17 postaci, z których dziewięć to powstałe w 1842 roku figury ustawione po raz pierwszy przez św. Wincentego Pallotti w rzymskim kościele św. Andrzeja della Valle.

Stojąca na placu przed bazyliką watykańską choinka w tym roku pochodzi z włoskiego regionu Doliny Aosty. 30-metrowej wysokości jodła ozdobiona jest w kolorach papieskich: białymi i złotymi bombkami. Z Doliny Aosty w tym roku przyjechało do Watykanu również 20 mniejszych drzewek, które ozdobiły na Święta sale Pałacu Apostolskiego, a także watykańską aulę audiencjonalną im. Pawła VI.

W apartamentach papieskich stoją również choinki z Zakopanego, które górale przekazali papieżowi na jednej z grudniowych audiencji generalnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)