Papież w Orędziu Wielkanocnym zaapelował o pokój
(AFP)Papież Jan Paweł II w Orędziu Wielkanocnym
zaapelował, by "przekonania religijne nie były nigdy przyczyną
podziałów i nienawiści". W Wielkanocną Niedzielę Papież osobiście
celebrował świąteczną liturgię na Placu św. Piotra.
31.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Nawiązując do spotkania przedstawicieli różnych religii w styczniu br. w Asyżu Jan Paweł II powiedział: Wiele religii głosi, że pokój jest darem Bożym. Takie też było doświadczenie niedawnego spotkania w Asyżu. Oby wszyscy wierzący świata zjednoczyli swoje wysiłki w dziele budowania wspólnoty ludzkiej bardziej sprawiedliwej i braterskiej; oby nieprzerwanie dokładali starań, by przekonania religijne nie były nigdy przyczyną podziałów i nienawiści, lecz zawsze i wyłącznie źródłem braterstwa, zgody i miłości.
Mówiąc o obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, papież wezwał wspólnoty chrześcijańskie na wszystkich kontynentach, by usunęły wszystko, co rodzi nienawiść i chęć odwetu i aby uczyniły wszystko, aby pokój przerwał dramatyczny łańcuch krzywd i zabójstw, które znaczą krwią Ziemię Świętą, w tych ostatnich dniach ponownie pogrążoną w tragedii i beznadziei.
Papież nawiązał także do sytuacji w Afganistanie, mówiąc: Iluż członków rodziny ludzkiej cierpi wciąż z powodu biedy i przemocy! W ilu zakątkach świata słychać jeszcze wołanie człowieka, który wzywa pomocy, bo cierpi i umiera: w Afganistanie, ciężko doświadczonym w minionych miesiącach, a teraz dotkniętym katastrofalnym trzęsieniem ziemi, w tylu innych krajach świata, w których nierówności społeczne i konflikty interesów uderzają w niezliczone rzesze naszych braci i sióstr.
Na zakończenie orędzia Jan Paweł II życzył wszystkim mężczyznom i kobietom trzeciego tysiąclecia, by dar pokoju zapanował nade wszystko w każdym ludzkim sercu.
Niech pokój przeniknie również wzajemne stosunki pomiędzy warstwami społecznymi, ludami, językami i różnymi umysłami i niech stanie się wszędzie zaczynem solidarności i miłości - powiedział papież.
Jan Paweł II na zakończenie wielkanocnej mszy św. tradycyjnie w kilkudziesięciu językach złożył świąteczne życzenia obecnym na placu św. Piotra około pięćdziesięciu tysiącom pielgrzymów i wszystkim, którzy również za pośrednictwem radia i telewizji uczestniczyli w uroczystej liturgii.(iza)