Trwa ładowanie...
09-07-2015 18:30

Papież w Boliwii. Franciszek: nie można odrzucać tych, którzy nie produkują

Papież Franciszek powiedział podczas mszy w Boliwii, że na świecie próbuje się narzucić logikę czyniącą ze wszystkiego przedmiot "wymiany, konsumpcji i targów". Apelował, by sprzeciwić się tendencjom do odrzucania tych, którzy "nie produkują".

Papież w Boliwii. Franciszek: nie można odrzucać tych, którzy nie produkująŹródło: PAP/EPA, fot: Martin Alipaz
da9uxp6

W homilii w trakcie mszy na placu w najbardziej zaludnionym boliwijskim mieście Santa Cruz de la Sierra Franciszek potępił mentalność, zgodnie z którą, jak stwierdził, "zostawia się przestrzeń nielicznym" i odrzuca tych, uważanych za "niezdolnych lub niegodnych", gdyż - dodał - wtedy "rachunki się nie zgadzają".

Nawiązując do głodu na świecie papież mówił, że dzisiaj z całą mocą rozbrzmiewa wezwanie powtórzone za Jezusem: "Już dość odrzuconych, dajcie im jeść".

- Wizja Jezusa nie akceptuje logiki, spojrzenia, które zawsze odwraca się od najsłabszego, najbardziej potrzebującego - podkreślił.

da9uxp6

Jak zauważył Franciszek, "Jezus potrafi przemienić logikę odrzucenia w logikę wspólnoty". Przypomniał wierzącym, że nie żyją w "izolacji czy separacji" od innych i nie mogą ulegać pokusie indywidualizmu.

Apelował o krzewienie logiki spotkania, solidarności i gościnności.

Na mszy zgromadziły się ogromne tłumy wiwatujących wiernych, wielu z nich w tradycyjnych boliwijskich strojach. Siły porządkowe nie podały dokładnej liczby uczestników mszy na placu, który mieści dwa miliony osób.

Media zwracają uwagę na symbolikę jednego z prezentów, jaki prezydent Boliwii Evo Morales wręczył papieżowi w trakcie jego wizyty w siedzibie rządu w La Paz w nocy ze środy na czwartek: krzyż z sierpem i młotem.

da9uxp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da9uxp6
Więcej tematów