Papież spotkał się z Narodową Pielgrzymką Polaków
Jan Paweł II udzielił specjalnej audiencji Narodowej Pielgrzymce Polaków, która przybyła do Rzymu z okazji 83. urodzin papieża, zbliżającego się 25-lecia Jego pontyfikatu i niedzielnej kanonizacji dwojga Polaków: biskupa Józefa Sebastiana Pelczara i Matki Urszuli Ledóchowskiej.
19.05.2003 | aktual.: 19.05.2003 15:22
Ponad 20 tysięcy polskich pielgrzymów z biało-żółtymi chorągiewkami i transparentami, na których wypisano jubileuszowe życzenia dla papieża i nazwy miejscowości z całej Polski, radośnie powitało przybycie Jana Pawła II w odkrytym białym papamobilu.
Zwracając się do uczestników pielgrzymki, zgromadzonych na Placu św. Piotra, papież przestrzegł przed zagrożeniami, "jakie w życiu poszczególnych osób i całego społeczeństwa mogą pojawić się wraz z wolnością pozbawioną norm moralnych".
"Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha" - podkreślił Jan Paweł II. Nawiązując do pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 roku i do nawiedzenia relikwii św. Wojciecha w 1000-lecie jego śmierci, papież przypomniał, że "w wymiarze międzynarodowym to spotkanie było przypomnieniem idei Zjazdu Gnieźnieńskiego" w 1000 roku.
Jan Paweł II przytoczył wypowiedziane wtedy do prezydentów państw ościennych słowa, że "ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów". "Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie" - powiedział Ojciec Święty.
"Kiedy Polska i inne kraje byłego bloku Wschodniego wkraczają w struktury Unii Europejskiej, to mają do spełnienia ważną misję na Starym Kontynencie" - powiedział papież. Podkreślił, że "Europa potrzebuje Polski", a "Polska potrzebuje Europy". Powiedział, że "wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy".
"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - określił papież znaczenie poszerzenia Unii o kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Zgromadzone tłumy polskich pielgrzymów wielokrotnie przerywały papieskie przemówienie oklaskami. Na zakończenie rozległy się okrzyki: "Jesteś młody, jesteś młody!". Odśpiewano "Sto lat".
Po wystąpieniu do Jana Pawła II z życzeniami podszedł prezydent Aleksander Kwaśniewski, jego małżonka, a następnie hierarchowie polskiego Kościoła obecni na uroczystościach.
"Przybywamy, aby z całego serca podziękować za wielki dar, jakim jest pontyfikat Waszej Świątobliwości" - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski. Nawiązując do daty 16 października 1978 roku, kiedy Karol Wojtyła został wybrany na papieża, prezydent podkreślił, że od tego czasu "świat, Europa i Polska odmieniły się nie do poznania. Nie dokonałoby się to bez (...) papieża-Polaka, papieża-Słowianina, papieża-Europejczyka".
"Nie byłoby polskiej wolności bez papieża-Polaka" - powiedział Kwaśniewski. Jego wystąpienie było przerywane oklaskami.
Prezydent wyraził przekonanie, że przystępując do Unii Europejskiej Polska pozostanie wierna nauczaniu papieża Jana Pawła II. "Polska nie wraca do Europy. Jesteśmy jej częścią od tysiąclecia" - powiedział Kwaśniewski. Dodał, że zgodnie z papieskim nauczaniem, "Polska nie zgubi niczego, co stanowi o naszej tożsamości".
"Europa nie może zapomnieć o swoich duchowych i kulturowych korzeniach. To, jaka będzie Polska i nasza przyszłość we wspólnocie, zależy przede wszystkim od nas Polaków" - powiedział prezydent i dodał, że tak odczytuje niedzielną kanonizację dwojga Polaków: biskupa Józefa Sebastiana Pelczara i Matki Urszuli Ledóchowskiej.
"Nasze polskie zgromadzenie tu, na Placu św. Piotra, zanosi do Boga dziękczynienie, (...) dziękując Bogu, chcemy podziękować temu, którego Bóg wybrał za narzędzie" - tymi słowami prymas Polski kard. Józef Glemp zwrócił się w liście do Jana Pawła II. List nieobecnego z powodu choroby kard. Glempa odczytał arcypiskup przemyski Józef Michalik, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Prymas podkreślił, że Jan Paweł II "towarzyszył swojemu ludowi w trudnej wędrówce najpierw do wolności, a potem po wybojach i zasadzkach moralnych, które potrzebują światła płynącego z oblicza Pana".
Na zakończenie audiencji Ojciec Święty otrzymał ok. 250 darów. Caritas Polska przekazała papieżowi na pomoc dla mieszkańców Iraku sumę 3 milionów złotych, zebranych w polskich kościołach w pierwsze dwie niedziele maja. Jan Paweł II otrzymał także reprint Biblii Gutenberga, tak zwanej Biblii Pelplińskiej. Dary złożyli papieżowi przedstawiciele diecezji i różnych instytucji oraz rodzina Pelczarów z Korczyny, z której wywodził się kanonizowany w niedzielę bp Józef Sebastian Pelczar.
Spotkanie papieża z pielgrzymami poprzedziła msza św. dziękczynna na Placu św. Piotra. Liturgię, w zastępstwie nieobecnego kard. Glempa, celebrował kard. Franciszek Macharski. Kazanie wygłosił abp Józef Michalik.
Przed spotkaniem na Placu św. Piotra papież przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.