Papież: sojusz wiary i rozumu jako odpowiedź na relatywizm
Odrodzenie sojuszu wiary i rozumu w obecnej epoce, zdominowanej przez relatywizm zaproponował Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie. Po polsku papież podziękował za modlitwy w swojej intencji z okazji obchodzonych w poniedziałek imienin.
21.03.2007 | aktual.: 21.03.2007 13:38
Papieska katecheza poświęcona była postaci świętego Justyna, żyjącego w II wieku filozofa i męczennika, autora apologii chrześcijaństwa, skierowanych przeciwko poganom. Benedykt XVI przypomniał, że święty ten, zafascynowany chrześcijaństwem i Biblią oddał się bez reszty zgłębianiu wiary i jej obronie. W filozofii - dodał - widział płaszczyznę spotkania świata pogańskiego, judaizmu i chrześcijaństwa. Zdaniem papieża "w czasach relatywizmu i dyskusji o wartościach nauka świętego Justyna wydaje się bardzo znamienna".
Mówiąc o świętym Justynie papież powtórzył słowa Jana Pawła II, który nazwał go "pionierem konstruktywnego dialogu z myślą filozoficzną". Chociaż zachował on wielkie uznanie dla filozofii greckiej nawet po nawróceniu, twierdził stanowczo i jednoznacznie, że znalazł w chrześcijaństwie jedyną niezawodną i przydatną filozofię - powiedział Benedykt XVI cytując słowa z encykliki polskiego papieża "Fides et ratio".
Jednocześnie Benedykt XVI zauważył, że święty Justyn - filozof został ścięty za panowania cesarza Marka Aureliusza, który także był filozofem.
Na zakończenie audiencji papież nawiązując do przypadającego 24 marca światowego dnia walki z gruźlicą zaapelował o większą odpowiedzialność w leczeniu tej choroby i o solidarność ze wszystkimi, którzy na nią cierpią.
Polakom Benedykt XVI podziękował za modlitwy w swojej intencji i zachęcił do modlitwy za ojców rodzin.
Przedwczoraj obchodziliśmy uroczystość świętego Józefa. Jest on także moim patronem. Serdecznie dziękuję wam za modlitwy w mojej intencji. Proszę, by święty Józef wspierał was swoją opieką, a szczególnie, by pomagał wypełniać trudne zadania ojcom rodzin. Uczmy się od niego wiernej miłości Boga i drugiego człowieka - powiedział papież po polsku. (js)
Sylwia Wysocka