Papież rozumiał cierpienie Żydów
Zdaniem Tony’ego Bayfielda, przewodniczącego Reformowanych Synagog Wielkiej Brytanii (Reform Synagogues of Great Britain), dwóch liderów Kościoła katolickiego wniosło szczególny wkład w pozytywną przemianę relacji katolicko-żydowskich. Byli to papieże Jan XXIII i Jan Paweł II.
Zdaniem duchownego postawę tę można wiązać z faktem, że obydwaj dostojnicy kościelni byli naocznymi świadkami antyjudaizmu. - Papież Jan XXIII, jako Angelo Roncalli, był delegatem apostolskim w Turcji i odegrał decydującą rolę w ratowaniu wielu bułgarskich i rumuńskich Żydów - napisał rabin Bayfield w tekście pt. "Papież rozumiał nasze cierpienie", opublikowanym na łamach "Reform Judaism News". - Papież Jan Paweł II, Karol Wojtyła, urodził się w Polsce i spędził większość swego życia w Krakowie, którego był biskupem - dodał.
Zwierzchnik brytyjskich Żydów reformowanych przypomniał, że Jan XXIII był duchowym ojcem deklaracji Nostra Aetate, która była kamieniem węgielnym położonym pod zmianę postrzegania judaizmu przez Kościół katolicki. Na tym fundamencie budował swoje nauczanie Jan Paweł II.
- Papież Jan Paweł II postrzegał "straszne prześladowania", jakie cierpieli Żydzi, jako imperatyw, zakorzeniony w "sprawiedliwości i braterstwie" dialogu, tworzonego w oparciu o szacunek dla różnych tożsamości, a dzielonego w przymierzu z Bogiem. Widział unikatowość chrześcijańsko-żydowskich relacji, wielokrotnie podkreślał, że Żydzi nie są winni ukrzyżowania i podkreślał, że są "umiłowani przez Boga" i mają "nieodwołalne powołanie". Głęboko przeżywał historię Polaków i Żydów, odwiedził Jerozolimę i deklarował, że powrót do ojczyzny to "nasze prawo" - stwierdził r. Bayfield.