Trwa ładowanie...
31-10-2003 13:25

Papież: religia konieczna dla budowania pokoju i ochrony życia

Znaczenie religii dla budowania pokoju i ochrony życia ludzkiego - podkreślił Jan Paweł II. Zwrócił uwagę na konieczność dialogu wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych i potrzebę uznania dziedzictwa religijnego poszczególnych społeczności.

Papież: religia konieczna dla budowania pokoju i ochrony życiaŹródło: AFP
d3o767s
d3o767s

W przemówieniu do ministrów spraw wewnętrznych UE uczestniczących w Rzymie w pierwszej konferencji poświęconej problemom dialogu międzyreligijnego Jan Paweł II przypomniał, że "gwarancja i promowanie wolności religijnej są sprawdzianem poszanowania innych praw człowieka". Dodał, że wolność religijna może być realizowana tylko w drodze odpowiednich uregulowań prawnych, gwarantujących wyznawcom różnych religii ich tożsamość i wolność.

Papież powiedział też, że chociaż celem ministerialnej konferencji było "budowanie przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości" na kontynencie europejskim, dyskusja na ten temat wymaga analizy nowych problemów, "związanych z poszanowaniem życia, praw rodziny i problemów dotyczących imigracji".

Jan Paweł II nawiązał do sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Ze smutkiem" zauważył, iż "wyznawcy trzech religii monoteistycznych, których historyczne korzenie znajdują się w rejonie Bliskiego Wschodu nie zbudowali jeszcze w pełni pokojowego współżycia tam, gdzie zrodziły się ich religie".

"W następstwie dramatycznych wydarzeń, jakimi były zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, również przedstawiciele wielu religii podjęli wiele inicjatyw na rzecz pokoju" - przypomniał papież. Podał przykład "dekalogu z Asyżu" przyjętego przez przywódców religijnych na zakończenie zorganizowanego z jego inicjatywy Dnia modlitwy o pokój, 24 stycznia 2002 roku.

d3o767s

W przemówieniu do ministrów spraw wewnętrznych 15 państw UE i przedstawicieli państw wstępujących do Unii Jan Paweł II podkreślił także konieczność uznawania symboli religijnych, przestrzegając przed negatywnymi skutkami "niewłaściwej interpretacji zasady równości".

Papież nawiązał w ten sposób pośrednio do orzeczenia sądu we włoskiej miejscowości L'Acquila, nakazującego zdjęcie krzyża w szkole w miasteczku Ofena. Na skutek fali protestów decyzja sądu została tymczasowo zawieszona.

Podczas rzymskiej konferencji omawiano problemy dialogu międzyreligijnego w kontekście walki z terroryzmem, mającym swe źródło w fanatyzmie religijnym.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Giuseppe Pisanu podkreślił na tym forum, że najlepszym sposobem zwalczania religijnego fanatyzmu "jest dialog pomiędzy umiarkowanie nastawionymi przedstawicielami trzech wielkich religii monoteistycznych".

Zaproponował też opracowanie europejskiej karty dialogu międzyreligijnego i pomocy społecznej, która - jego zdaniem - powinna poszerzyć horyzonty dyskusji o nowej Europie.

d3o767s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o767s
Więcej tematów