Papież przytoczył cytat nieprzypadkowo?
Arabista i turkolog Stanisław Guliński zwraca uwagę, że w świecie arabskim panuje przekonanie, że Benedykt XVI nieprzypadkowo podczas wykładu w Ratyzbonie wybrał cytat, który wywołał taką dyskusję.
Nawiązując do pism XIV-wiecznego cesarza bizantyjskiego Manuela II, papież powiedział wówczas, że choć jeden z pierwszych wersów Koranu mówi, iż "nie ma przymusu w religii", to w innych miejscach księga ta dopuszcza nawracanie siłą. Dodał też, że chrześcijanie i muzułmanie inaczej rozumieją Boga.
Stanisław Guliński, który śledzi doniesienia arabskich mediów w tej sprawie powiedział, że muzułmanie przyjmują wyjaśnienie, że papież się z tą opinią nie utożsamia, ale utrzymują, że cytat był przytoczony nieprzypadkowo.
Stanisław Guliński zwraca jednocześnie uwagę, że - w przeciwieństwie do protestów w sprawie publikacji karykatur Mahometa - obecne protesty inspirowane są przez poważne osobistości arabskiego świata polityki.
Muzułmanie są przekonani, że papież, choć teraz się z tego wycofuje, chciał to powiedzieć, dla bezpieczeństwa nie swoimi słowami - wyjaśnia Stanisław Guliński.
Stanisław Guliński poinformował także, że popularny kaznodzieja szejk Jusuf Al-Qaradawi, autor bardzo popularnego w świecie islamu programu w telewizji Al Dżazira "Szariat i życie" - zapowiedział na najbliższy piątek, który jest Świętym Dniem muzułmanów , "dzień rozsądnego gniewu".
Stanisław Guliński odniósł się także do listu Turka Mehmeta Ali Agcy, który odradzał Benedyktowi XVI przyjazd do Stambułu. Jego zdaniem "Mehmet Ali Agca wydał już wiele dziwnych oświadczeń". O liście Mehmeta Ali Agcy do Benedykta XVI napisał rzymski dziennik "La Repubblica".
Jak poinformował włoski dziennik "Corriere della Sera" - Stolica Apostolska rozważa możliwość zorganizowania spotkania z ambasadorami państw, w których większość mieszkańców stanowią muzułmanie.