ŚwiatPapież powitał wiernych na modlitwie Anioł Pański

Papież powitał wiernych na modlitwie Anioł Pański

Jan Paweł II sam powitał w południe wiernych, zgromadzonych na Placu świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański mówiąc: Drodzy bracia i siostry, witajcie!.

Papież powitał wiernych na modlitwie Anioł Pański
Źródło zdjęć: © AFP

Obraz

Papież osłabionym jeszcze głosem udzielił błogosławieństwa. Wszyscy zwrócili uwagę na prawdziwą sensację - po raz pierwszy w dziejach pontyfikatu przemówił po polsku, zastępując papieża, jego osobisty sekretarz arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Niewidoczny w oknie Pałacu Apostolskiego najbliższy współpracownik papieża, znany z tego, że unika zabierania głosu i publicznych wystąpień, przeczytał jego słowa: Pozdrawiam moich rodaków obecnych na placu świętego Piotra, w Polsce i na świecie. Dziękuję za modlitwy i za wszystkie wyrazy jedności w czasie mojej choroby. Bóg zapłać.

"Witaj w domu"

Na spotkanie z papieżem przybyły dziesiątki tysięcy ludzi, którzy mogli przekonać się, że wraca on do zdrowia. Wierni trzymali ogromny transparent z napisem: "Witaj w domu". Jan Paweł II osłabionym jeszcze, ale dość wyraźnym głosem powiedział: Drodzy bracia i siostry, witajcie.

Następnie tekst rozważań odczytał, podobnie jak przed tygodniem w oknie szpitalnego pokoju, arcybiskup Leonardo Sandri. "Chciałbym podziękować Wam oraz tym, którzy śledzą transmisję w radiu i telewizji za Waszą bliskość, miłość, a przede wszystkim modlitwę w czasie mojego pobytu w klinice Gemellego. Odczuwam stale potrzebę Waszej pomocy przed Panem, aby pełnić posługę, którą mi powierzył" - napisał Jan Paweł II.

Przypomniał, że w środę rozpoczął się Wielki Post, którego istotą jest prawda, że - jak podkreślił - "człowiek nie może osiągnąć życia wiecznego nie niosąc krzyża razem z Chrystusem".

"Nie osiągnie się szczęścia i pokoju nie podejmując wewnętrznej walki, w której zwycięża się bronią pokuty: modlitwą, postem i uczynkami miłosierdzia. Wszystko to należy czynić w ukryciu, bez hipokryzji, w duchu szczerej miłości do Boga i do braci" - dodał papież.

O uwolnienie zakładniczki

Jan Paweł II zapowiedział, że w czasie rozpoczynających się wieczorem rekolekcji wielkopostnych modlić się będzie za wszystkie potrzeby Kościoła i świata.

Papież zaapelował o uwolnienie porwanej 4 lutego w Bagdadzie wysłanniczki włoskiego dziennika "Il Manifesto" Giuliany Sgreny: "Podczas, gdy modlę się wciąż o pokój na Bliskim Wschodzie, kieruję mój żarliwy apel o uwolnienie włoskiej dziennikarki Giuliany Sgreny oraz wszystkich zakładników w Iraku".

Mimo prasowych spekulacji, którymi pochłonięta była w ostatnich dniach włoska prasa, w oknie papieskiego apartamentu nie pojawiła się żadna chroniąca papieża przed zimnem i wiatrem szyba. Nie byłaby ona jednak potrzebna, bo w Rzymie w południe było bardzo ciepło.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)