ŚwiatPapież: pokój jest obowiązkiem

Papież: pokój jest obowiązkiem

Papież Jan Paweł II w dzień Bożego
Narodzenia, w południe, wygłosił z centralnej loggi bazyliki
watykańskiej tradycyjne świąteczne orędzie i udzielił "miastu i
światu" ("Urbi et orbi") uroczystego błogosławieństwa.

25.12.2003 | aktual.: 25.12.2003 14:03

Jan Paweł II w orędziu bożonarodzeniowym podkreślił, że "pokój, który jest trudny do osiągnięcia, ale możliwy, jest obowiązkiem".

Z okazji świąt papież tradycyjnie złożył też życzenia w kilkudziesięciu językach świata, pozdrawiając wiernych, zebranych na placu przed bazyliką watykańską oraz tych, którzy słuchają go za pośrednictwem radia i telewizji. Składając świąteczne życzenia Polakom powiedział: "'Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel'. To radosne orędzie głoszę moim Rodakom i życzę, aby było ono dla wszystkich źródłem radości, pokoju i nadziei. Wesołych, błogosławionych Świąt!".

Papież w orędziu na Boże Narodzenie zaapelował, aby na ziemi nie było "zła, rozdzierającego ludzkość u początków trzeciego tysiąclecia, wojen i zbrojnych konfliktów, które dewastują całe regiony świata; plagi terroryzmu i tylu innych form przemocy, których ofiarami padają osoby słabe i bezbronne".

Jan Paweł II wezwał, by nie ulegać uczuciu "zniechęcenia na drogach wiodących do pokoju, który jest trudny do osiągnięcia, ale możliwy, a zatem jest obowiązkiem". Podkreślił, że na drogę pokoju "trzeba wchodzić bezzwłocznie zawsze i wszędzie", a przede wszystkim w Ziemi Świętej, gdzie narodził się Chrystus.

Papież mówił też o "czułości i nadziei", oraz o "przemożnym pragnieniu bliskości i pokoju", jakie wzbudza w sercu człowieka orędzie Bożego Narodzenia. Dodał, że "szopka i choinka to cenne symbole, które przekazują czasom prawdziwy sens Świąt Bożego Narodzenia".

"Na progu szopki kontemplujemy Tego, który z miłości do człowieka ogołocił się z chwały Bożej i stał się ubogi. Stojąca obok szopki świąteczna choinka mieniąca się światłem lampek przypomina nam, że wraz z narodzeniem Jezusa na nowo zakwita drzewo życia na pustyni ludzkości" - przypomniał Jan Paweł II.

Na zakończenie uroczystości papież udzielił uroczystego błogosławieństwa "miastu i światu" (Urbi et Orbi). Błogosławieństwo poprzedzone było tradycyjną zapowiedzią szczególnego odpustu, udzielonego przez Jana Pawła II wiernym, na zasadach przyjętych przez Kościół, to znaczy po przystąpieniu przez nich do sakramentu pojednania (spowiedzi), wyrażeniu żalu za popełnione grzechy i odbyciu przepisanej przez spowiednika pokuty.

Papież na zakończenie orędzia, wygłoszonego osobiście z centralnej loggi bazyliki watykańskiej zwanej Loggią Błogosławieństw, składając świąteczne życzenia w 62 językach, zwracając się do Włochów podkreślił znaczenie dziedzictwa chrześcijańskiego, które "wzbogaciło kulturę i tradycje narodu włoskiego".

Na placu św. Piotra w piękny, słoneczny, chociaż chłodny dzień, zebranych było kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Transmisję z uroczystości przeprowadziły 82 stacje telewizyjne i wiele stacji radiowych.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)