Trwa ładowanie...

Papież o rozmowach z Rosją: "Czasem dialog śmierdzi, ale trzeba go prowadzić"

Papież Franciszek powiedział, że nie wyklucza dialogu z nikim, także z "agresorem". Czasem "dialog śmierdzi", ale trzeba go prowadzić - stwierdził, "łapiąc się za nos". Ojciec święty przyznał, że opowiada się za "dialogiem ze wszystkimi", bo "zawsze jest możliwość, że rozmowa może zmienić tok rzeczy, zaoferować inny punkt widzenia lub inne stanowisko".

Papież Franciszek o dialogu z RosjąPapież Franciszek o dialogu z RosjąŹródło: Getty Images, fot: Mondadori Portfolio
dbr1kfm
dbr1kfm

Papież Franciszek powiedział, że nie wyklucza dialogu z nikim, także z "agresorem". Czasem "dialog śmierdzi", ale trzeba go prowadzić - stwierdził, łapiąc się za nos.

Tak papież odpowiedział podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Kazachstanu do Rzymu w czwartek na pytanie PAP, dotyczące dalszego dialogu z Rosją w obliczu jej agresji na Ukrainę oraz jej konsekwencji.

dbr1kfm

Franciszek oświadczył, że nie wyklucza dialogu z żadną "potęgą na wojnie", nawet jeśli jest "agresorem".

Jak mówił, opowiada się za "dialogiem ze wszystkimi", bo "zawsze jest możliwość, że dialog może zmienić tok rzeczy, zaoferować inny punkt widzenia, inne stanowisko".

Papież o dialogu z Rosją

- Jeśli nie prowadzimy dialogu zamykamy jedyną rozsądną drogę do pokoju - ocenił papież.

dbr1kfm

Pytany o to, czy należy wysyłać broń do Ukrainy odparł, że jest to "decyzja polityczna, która może być moralna, zaakceptowana z moralnego punktu widzenia". - Obrona własna jest nie tylko dopuszczalna, ale jest to również wyraz miłości do ojczyzny - stwierdził Franciszek.

Zdaniem papieża kryterium moralności decyzji w tej sprawie są "motywacje". Jest to "niemoralne", ocenił, gdy "intencją jest nasilenie wojny, sprzedaż broni lub pozbycie się tej, która jest już niepotrzebna".

Papież o "cierpliwości" w sprawie Chin

Mówiąc o stanowisku Stolicy Apostolskiej wobec Chin, również w kwestii wyzwania, jakim jest wolność religijna w tym kraju, papież oświadczył: "Wybraliśmy drogę dialogu". Przyznał, że jest on powolny i trzeba "dużo cierpliwości". - By zrozumieć Chiny, trzeba stulecia - powiedział.

dbr1kfm

- Nie jest łatwo zrozumieć chińską mentalność, ale trzeba ją szanować - ocenił Franciszek. Jego zdaniem "czynione są kroki naprzód".

Papież przyznał, że nadal ma problemy z kolanem, ale rozważa podróż do Bahrajnu w listopadzie i do Sudanu Południowego oraz do Demokratycznej Republiki Konga w lutym przyszłego roku.

Amerykanie pomogli. "Rosja spadła z poziomu mocarstwa dyktującego warunki"

Źródło: PAP/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbr1kfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dbr1kfm
Więcej tematów