Papież modlił się o zwycięstwo miłości nad nienawiścią
W bazylice świętego Piotra w noc poprzedzającą
Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Benedykt XVI odprawił
sugestywną i obfitującą w bogatą symbolikę Mszę Wigilii
Paschalnej. Papież modlił się o zwycięstwo miłości nad nienawiścią
we współczesnym świecie.
07.04.2007 | aktual.: 08.04.2007 05:59
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benedykt-xvi-odprawil-msze-wigilii-paschalnej-6038644692169345g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benedykt-xvi-odprawil-msze-wigilii-paschalnej-6038644692169345g )
Benedykt XVI odprawił mszę Wigilii Paschalnej
Przed liturgią, w przedsionku bazyliki watykańskiej papież poświęcił ogień, symbol zmartwychwstania i nowego życia.
Benedykt XVI powiedział w homilii że radością Wigilii Paschalnej jest wolność, którą przynosi Zmartwychwstanie Jezusa. Oto radość Wigilii Paschalnej: jesteśmy wolni. Poprzez zmartwychwstanie Jezusa miłość okazała się silniejsza od śmierci, silniejsza od zła - mówił Benedykt XVI w homilii podczas bardzo długiej, sugestywnej, obfitującej w bogatą symbolikę mszy.
Zjednoczeni z miłością Jezusa niesieni na skrzydłach miłości, jako osoby, które miłują, zstępujemy wraz z Nim w ciemności świata, wiedząc, że właśnie w ten oto sposób wznosimy się razem z Nim - dodał.
Módlmy się więc tej nocy: Panie, okaż i dzisiaj, że miłość silniejsza jest od nienawiści. Że jest silniejsza od śmierci. Zstąp w noce i piekła tych naszych nowoczesnych czasów i weź za rękę tych, którzy czekają. Wyprowadź ich na światło! - powiedział Benedykt XVI.
Wyjątkowo mocno zabrzmiały papieskie słowa : Bądź również ze mną w moje ciemne noce i wyprowadź mnie na zewnątrz! Pomóż mi, pomóż nam zstąpić z Tobą w ciemność tych, którzy czekają, którzy z głębokości wołają do Ciebie! Pomóż nam zanieść tam Twoje światło!.
Benedykt XVI podkreślił, że słowa Jezusa : "Zmartwychwstałem i teraz jestem zawsze z tobą" znaczą, że zwraca się do każdego z następującym przesłaniem: Podtrzymuje cię Moja dłoń. Gdziekolwiek byś nie upadł, upadniesz w Moje ręce. Jestem nawet u bram śmierci, gdzie nikt cię nie może odprowadzić i gdzie nie możesz zabrać niczego; tam Ja czekam na ciebie i przemieniam ciemność w światło.
Nawiązując do chrztu, którego udzielił w trakcie Mszy Wigilii Paschalnej sześciu kobietom oraz dwojgu dzieciom, papież przypomniał, że sakrament ten jest czymś więcej niż przyjęciem do wspólnoty. To nowe narodziny. Nowy początek życia- stwierdził.
W chrzcie porzucamy siebie samych, składamy nasze życie w Jego ręce, by móc powiedzieć za świętym Pawłem: Już nie ja żyję, lecz żyje we Mnie Chrystus. Jeżeli ofiarowujemy się w ten sposób, godząc się na swego rodzaju śmierć własnego ja, to znaczy to również, że granica między śmiercią i życiem staje się przenikalna. Tak po jednej, jak po drugiej stronie śmierci jesteśmy z Chrystusem i dlatego, poczynając od tej chwili, śmierć nie jest już prawdziwą granicą- mówił papież.
Sześć ochrzczonych przez Benedykta XVI kobiet to dwie Chinki z dwojgiem dzieci, dwie Japonki, Kubanka i mieszkanka Kamerunu. Następnie papież udzielił kobietom bierzmowania.
Komentatorzy zwracają uwagę na symboliczną wymowę składu tej grupy neokatechumenów; to wyraźny, kolejny podczas uroczystości tegorocznego Wielkiego Tygodniu ukłon Watykanu w stronę kobiet, a także wobec Azji, zwłaszcza zaś chińskich katolików, do których - jak wcześniej zapowiadano - Benedykt XVI skieruje niebawem specjalny list z wyrazami wsparcia i otuchy.