Papież: katastrofalne konsekwencje wiary bez miłości bliźniego
Podczas środowej audiencji generalnej Benedykt
XVI przestrzegł przed katastrofalnymi konsekwencjami wiary, która
nie ucieleśnia się w miłości i ogranicza się do samowoli i
subiektywizmu.
- Fatalne byłyby konsekwencje wiary, która nie miałaby swego przełożenia na czyny miłości Boga i bliźniego - mówił papież w katechezie. - Pamiętajmy o tym, wiedząc, że kiedyś staniemy przed trybunałem Chrystusa, gdzie każdy otrzyma zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre - dodał.
Benedykt XVI podkreślił również, że etyka chrześcijańska nie jest formą moralizmu, nie rodzi się z systemu przykazań, lecz jest rezultatem przyjaźni z Chrystusem.
Udział w audiencji wziął ormiański katolikos Aram I z Libanu, pełniący drugą najważniejszą funkcję w Ormiańskim Kościele Apostolskim.
Benedykt XVI wyraził przekonanie, że obecność Arama I jest znaczącą okazją do zacieśnienia więzów między Kościołami, w dążeniu do pełnej jedności.
Zwracając się do polskich pielgrzymów Benedykt XVI powiedział: wędrując po Rzymie śladami świętego Pawła miejcie w pamięci jego zachętę: "Nie bierzcie wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża, co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe".
Na audiencji była delegacja Poczty Polskiej z okazji wprowadzenia do obiegu w czwartek znaczka pocztowego emisji "30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża". Będzie temu towarzyszyć wystawa w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, która również zostanie otwarta tego dnia.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane wszystkie znaczki Poczty Polskiej, dedykowane Janowi Pawłowi II w latach 1979-2008.
79 znaczków i 30 emisji przedstawia zdjęcia papieża z pielgrzymek po świecie oraz wybrane fragmenty jego dzieł, między innymi encyklik, listów duszpasterskich, dramatów i wierszy. (kab)
Sylwia Wysocka