Trwa ładowanie...

Papież Franciszek: młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłość

• Papież spotkał się z wolontariuszami ŚDM w Tauron Arenie
• Miał przygotowane przemówienie - zrezygnował z niego - mówił spontanicznie
• Papież: są dwa warunki, abyście zostali nadzieją przyszłości
• Pierwszy to pamięć, a drugi to odwaga - także nie lękajcie się - powiedział Franciszek
• - Młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłość - podkreślił

Share
Papież Franciszek: młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłośćŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d37d3yq

Papież przerwał przygotowane przemówienie. - Mam tu przemówienie, nie wiem czy ładne, czy brzydkie - pięć stron - trochę nudne - żartował papież. Spontanicznie mówił do młodych zebranych na Tauron Kraków Arenie. - Powiedziano mi, że mogą mówić w każdym języku, bo wszyscy macie tłumaczenie, czy tak? - zapytał, w jakim języku ma kontynuować "Espanol?" - mówił. "Si" - odpowiedzieli mu wolontariusze.

- Jeśli chcecie być nadzieją na przyszłość to są dwa warunki, pierwszym z nich jest pamięć - powiedział w niedzielę papież Franciszek na spotkaniu z wolontariuszami, darczyńcami i organizatorami ŚDM.

- Pierwszy warunek to pamięć. Zawsze zadawajmy sobie pytanie, skąd przychodzę, pamiętajmy o miejscu, z którego pochodzimy, o rodzinie, o całej historii - zwrócił się Franciszek do wolontariuszy. - Młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłość - podkreślił.

d37d3yq

Zaapelował, by młodzi, przygotowując się do następnych ŚDM w Panamie, rozmawiali z rodzicami, ze starszymi, a "przede wszystkim z dziadkami", a jeśli ci już nie żyją, to z innymi starszymi ludźmi. - Jeżeli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekażą ci dziadek i babcia - powiedział Franciszek.

- Nie wiem czy będę w Panamie na kolejnych ŚDM, ale zapewniam was o jednym: Piotr tam będzie - mówił w niedzielę do wolontariuszy zgromadzonych w Tauron Arenie w Krakowie papież Franciszek.

- Piotr zapyta was czy rozmawialiście z dziadkami, ze starszymi ludźmi, by zachować pamięć. Czy mieliście odwagę, byliście dzielni, stawialiście czoło; czy potrafiliście zasiać nadzieję na przyszłość. Piotrowi odpowiecie, jasne? - mówił do zgromadzonych młodych ludzi, którzy jego słowa przyjęli brawami.

Franciszek dodał, że bardzo im za wszystko dziękuje. - Błogosławię was. Dziękuję, dziękuję wam za wszystko - mówił papież.

d37d3yq

W niedzielę papież ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie.

- Drugim, obok pamięci, warunkiem, aby być nadzieją na przyszłość jest odwaga - mówił papież Franciszek na spotkaniu z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. Jeśli macie pamięć i do tego odwagę, staniecie się nadzieją na przyszłość - powiedział.

Papież mówił o odwadze, jako warunku bycia nadzieją na przyszłość. - Co jest potrzebne teraz? Odwaga. Miejcie odwagę, bądźcie dzielni, nie lękajcie się - zwrócił się do młodych ludzi.

Franciszek nawiązał do świadectwa Maćka Cieśli, wolontariusza, który zmarł na raka - świadectwo to odczytał podczas niedzielnego spotkania jego brat Michał.

d37d3yq

Papież mówił, że ten młody człowiek miał odwagę, by walczyć, nawet w najgorszej sytuacji. - On zasiał ziarno nadziei na przyszłość - powiedział Franciszek.

- Odwaga, siła. Jeśli macie pamięć i do tego odwagę to staniecie się nadzieją na przyszłość - powiedział papież do młodych ludzi.

- Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży to przygoda, prawdziwa przygoda. Chcę wam wszystkim podziękować wolontariuszom, za wszystko co zrobiliście, za te godziny modlitwy, które poświęciliście, bo ja wiem, że te dni zostały zorganizowane dzięki ogromnej ilości pracy i równie, dużej ilości modlitwy - dodał Franciszek.

Papież dziękował też kapłanom i zakonnicom.

d37d3yq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37d3yq
d37d3yq
Więcej tematów