Trwa ładowanie...
d3c4t8k
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież do księży: wierni nie wybaczą ulegania pokusie władzy i bogactwa

Papież Franciszek podczas spotkania z księżmi przestrzegał przed sprowadzaniem posługi kapłańskiej do pracy urzędnika. Wierni nie wybaczają księżom, którzy ulegli pokusie władzy i bogactwa - dodał. Papież ogłosił też, że w listopadzie odwiedzi Afrykę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Claudio Peri)
d3c4t8k

Popołudnie i wieczór Franciszek spędził w bazylice świętego Jana na Lateranie z uczestnikami III Światowych Rekolekcjach Kapłańskich.

Zwracając się, do nich powiedział: - Szatan wchodzi do portfela po to, by kusić księdza.

Następnie podkreślił, że wierni natychmiast bezbłędnie potrafią rozpoznać, czy ksiądz jest "urzędnikiem pracującym w ustalonych godzinach, który stosuje się ściśle do litery prawa".

d3c4t8k

Taki ksiądz - mówił Franciszek - jest jak "pracownik urzędu miejskiego, który o danej godzinie kończy pracę". Zdaniem papieża taki kapłan "źle traktuje ludzi, traci miłość".

- Lud Boży wybacza księdzu uczuciowe potknięcie albo to, że pije za dużo, ale nie jeśli ulega władzy i bogactwu - stwierdził.

Nawiązując do początków chrześcijaństwa, papież podkreślił, że "pierwotny Kościół uratowało przed podziałem" to, że przemawiał jasno i prowadził dyskusje.

- Kościół, w którym się nie dyskutuje, jest martwy, to cmentarz - ocenił. Wyraził przekonanie, że to "bliskość między biskupem a księdzem" utrzymuje diecezję przy życiu.

d3c4t8k

- Jeśli coś jest nie tak, mówi się to szczerze, jak mężczyzna mężczyźnie - dodał papież.

Przemawiając do księży, Franciszek apelował do nich o miłosierdzie. Opowiedział również o księdzu ze swego rodzinnego miasta, Buenos Aires, który odmówił udzielenia chrztu samotnej matce, młodej dziewczynie.

- Ale jak to tak? Ta biedna dziewczyna miała odwagę urodzić dziecko i wychowywać je sama, a Kościół odmawia chrztu? Ależ kim my jesteśmy? - pytał papież.

W takiej sytuacji - dodał - ludzie Kościoła zachowują się jak "purytanie".

d3c4t8k

- Proszę, tylko nie Kościół bez miłosierdzia, nie odstraszać wiernych - apelował.

Spowiedników papież prosił zaś o to, by "nie obawiali się zbyt dużo przebaczyć". Konieczne jest - wskazał - przebaczenie, czułość, troska, miłosierdzie. Podkreślił, że do spowiednika o takich cechach "cały dzień ustawia się kolejka".

Franciszek prosił też żartobliwie kapłanów, by mieli litość dla wiernych i wygłaszali kazania, które nie będą długimi referatami. Po 8 minutach uwaga słuchaczy jest coraz mniejsza - ostrzegł.

Również podczas tego spotkania na Lateranie papież ogłosił, że w listopadzie uda się w pierwszą podróż do Afryki; odwiedzi na pewno Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską i być może także Kenię.

d3c4t8k

- Afryka jest hojna wobec świata, ale świat nie jest hojny wobec niej i traktuje ją jako ziemię wyzysku - oświadczył.

Parafrazując łacińskie powiedzenie, Franciszek powiedział: "Ex oriente lux, ex occidente luxus" (ze wschodu światło, z zachodu luksus).

"Zachód - mówił - eksportuje luksus, hedonizm, konsumpcjonizm", a wszystko to w jego ocenie powoduje "upadek". Azja zaś - dodał - ma "duchowe zasoby".

Ponadto papież potwierdził, że Kościół katolicki jest gotów przedyskutować z prawosławiem kwestię wspólnego obchodzenia Wielkanocy. Taką wolę wyraził już Paweł VI. Franciszek zażartował, że kiedy wyznawca prawosławia spotyka się z katolikiem, tak się do niego zwraca: - Czy twój Chrystus zmartwychwstał? Mój zmartwychwstanie w przyszłą niedzielę.

d3c4t8k

Podziel się opinią

Share

d3c4t8k

d3c4t8k
Więcej tematów