ŚwiatPapież beatyfikował Matkę Teresę z Kalkuty

Papież beatyfikował Matkę Teresę z Kalkuty

Jan Paweł II w homilii podczas niedzielnej ceremonii beatyfikacji Matki Teresy w Kalkuty zaapelował, aby uczcić w osobie nowej błogosławionej "jedną z najbardziej znamienitych postaci naszej epoki" oraz by "przyjąć jej przesłanie i naśladować jej przykład".

Papież beatyfikował Matkę Teresę z Kalkuty
Źródło zdjęć: © AFP

19.10.2003 | aktual.: 19.10.2003 12:49

Po raz pierwszy papież nie odczytał nawet krótkiego fragmentu homilii, osobiście jednak koncelebrował wraz z kilku kardynałami Liturgię Eucharystyczną.

Homilia przygotowana w językach włoskim i angielskim odczytana została przez arcybiskupa Bombaju kard. Ivana Diasa oraz kierującego sekcją ds. ogólnych w watykańskim Sekretariacie Stanu abp. Leonardo Sandriego. Wcześniej sylwetkę błogosławionej zaprezentował arcybiskup Kalkuty, Lucas Sirkar.

"Jestem osobiście wdzięczny tej mężnej kobiecie, której obecność czułem zawsze blisko siebie" - podkreślił w homilii papież. Dodał, że "co jakiś czas przybywała, by opowiedzieć mi o swoich doświadczeniach w służbie wartościom ewangelicznym".

Papież zaznaczył, że "ani konflikty, ani wojny" nie były w stanie zatrzymać Matki Teresy z Kalkuty, która "szła wszędzie, by służyć Chrystusowi wśród najuboższych".

Papież przypomniał słowa Matki Teresy, wypowiedziane po otrzymaniu przez nią w 1979 roku pokojowej Nagrody Nobla: "Jeśli usłyszycie, że jakaś kobieta nie chce urodzić swojego dziecka i zamierza je usunąć, starajcie się przekonać ją, aby mi je przyniosła. Ja je będę kochała, widząc w nim znak Bożej miłości".

Nawiązując do obchodzonego równocześnie z beatyfikacją Matki Teresy w Kościele Światowego Dnia Misyjnego, Jan Paweł II wskazał, że "świadectwo życia Matki Teresy przypomina wszystkim, że ewangelizacyjna misja Kościoła dokonuje się poprzez miłość, karmioną modlitwą i słuchaniem Słowa Bożego".

Opisując postać nowej błogosławionej, papież podkreślił w homilii, że była ona "wielką służebnicą ubogich, Kościoła i całego świata. Jej życie jest świadectwem godności i uprzywilejowania pokornej służby. Wybrała nie tyle bycie najmniejszą, ile służebnicą najmniejszych. Jako prawdziwa matka ubogich pochylała się nad osobami doświadczającymi ubóstwa w różnej postaci. Jej wielkość polega na zdolności dawania bez obliczania kosztów, dawania, aż do bólu. Jej życie było radykalnym przeżywaniem i śmiałym głoszeniem Ewangelii".

Papież zwrócił też uwagę, że "w całkowitym oddaniu się Bogu i bliźniemu Matka Teresa odnalazła największe spełnienie, żyjąc najszlachetniejszymi wartościami swej kobiecości".

"Oddajmy cześć tej drobnej kobiecie zakochanej w Bogu, tej pokornej zwiastunce Ewangelii i niestrudzonej dobrodziejce ludzkości" - wezwał papież w homilii poświęconej postaci nowej błogosławionej.

Jan Paweł II ogłosił, że święto nowej błogosławionej będzie obchodzone w Kościele 5 września, w rocznicę śmierci Matki Teresy.

Już od godziny 6.30 rano wierni zaczęli gromadzić się na placu przed bazyliką św. Piotra, wzdłuż prowadzącej do Watykanu alei Via della Conciliazione, przy której ustawiono kilka telebimów. Tłum wypełnił także przylegające do alei uliczki.

Watykan rozprowadził 100 tysięcy biletów pozwalających na udział w uroczystości. Rzymska policja w niedzielę rano podała jednak, że liczba uczestników beatyfikacji może przekroczyć 400 tysięcy osób.

W pierwszych rzędach krzeseł, ustawionych dla uczestników uroczystości na placu św. Piotra, zarezerwowano miejsca dla trzech tysięcy bezdomnych, reprezentujących najuboższych, którymi opiekowała się Matka Teresa.

Komentatorzy uroczystości zgodnie przyznają, że jest to największa ceremonia w Watykanie, porównywalna tylko z niektórymi wydarzeniami Wielkiego Jubileuszu 2000 roku. Transmituje ją 26 stacji telewizyjnych i kilkadziesiąt stacji radiowych z całego świata.

Proces beatyfikacyjny Matki Teresy rozpoczął się za specjalnym zezwoleniem papieża niespełna dwa miesiące po jej śmierci, mimo że prawo kanoniczne wymaga, by od śmierci kandydata do wyniesienia na ołtarze upłynęło co najmniej pięć lat.

Matka Teresa z Kalkuty, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, właściwie Agnes Gonxha (Ganxhe) Bojaxhiu (1910-1997), była zakonnicą (loretanką) pochodzenia albańskiego. Od 1928 roku rozpoczęła działalność misyjną najpierw w Dardżilingu, a następnie - w Kalkucie. W 1948 roku uzyskała od papieża zgodę na opuszczenie zakonu loretańskiego i przyjęła obywatelstwo indyjskie, a następnie założyła zakon Misjonarek Miłości. Całkowicie oddała się działalności charytatywnej na rzecz najuboższych.

Z inicjatywy Matki Teresy powstało 50 domów dla opuszczonych dzieci w Indiach i wielu innych krajach, w 1961 roku zorganizowano ośrodek dla trędowatych w Kalkucie (tzw. Miasto Pokoju), w 1985 roku pierwszy na świecie ośrodek dla chorych na AIDS w Gramvich Viagen (USA).

Matka Teresa zmarła w Kalkucie piątego września 1997 roku.

Matka Teresa otrzymała wiele nagród, m.in.: 1971 roku Pokojową Nagrodę Jana XXIII, 1979 roku Pokojową Nagrodę Nobla, 1980 roku Klejnot Indii. Jej myśli i medytacje zebrano w publikacji "Prosta droga" (1994, wydanie polskie 1996).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie