Papieskie urodziny w Polsce
Udziałem w uroczystych mszach w intencji papieża, uczestnictwem w biegu na jego cześć, w wystawach, sympozjum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim katolicy w Polsce uczcili we
wtorek 84. urodziny Jana Pawła II. W Krakowie odbyła się
prezentacja najnowszej książki papieża "Wstańcie, chodźmy!".
Wczesnym wieczorem prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką został przyjęty w Watykanie przez papieża Jana Pawła II na specjalnej audiencji.
W samym Watykanie jedynym uroczystym akcentem dnia był obiad, na jaki do Pałacu Apostolskiego zaproszono nielicznych, wybranych gości. Jan Paweł II w dniu swych urodzin jak zwykle odprawił rano mszę św. w kaplicy obok prywatnych apartamentów w Pałacu Apostolskim dla grupy współpracowników i osób należących do jego najbliższego otoczenia.
Urodziny papieża świętowali natomiast polscy katolicy. W specjalnie z tej okazji przystrojonych Wadowicach, rodzinnym mieście Jana Pawła II, ksiądz infułat Janusz Bielański z Krakowa odprawił uroczystą mszę w jego intencji. Uczestniczyli w niej m.in. uczniowie i nauczyciele szkół różnego szczebla z całej Polski, które noszą imię Jana Pawła II.
Do Wadowic we wtorek dotarła także grupa 14 biegaczy, którzy przybyli tam z sanktuarium w Piekarach Śląskich na Śląsku. Trasę liczącą 87 kilometrów pokonali w kilka godzin.
W tamtejszym Muzeum Miejskim otwarta została wystawa fotografii Adama Bujaka, przedstawiających Ojca Świętego podczas pielgrzymek do Polski.
Z okazji 84. urodzin papieża w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowano sympozjum pod hasłem "Europo, bądź sobą!". Dwudniowe obrady, na które przybyli naukowcy i przedstawiciele Kościoła z różnych krajów europejskich, dotyczą roli i zadań Kościoła w jednoczącej się Europie.
W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie zaprezentowano najnowszą książkę Jana Pawła II. Kardynał Franciszek Macharski mówił, że tym razem papież daje nam książkę-refleksję o biskupstwie, bo chce "świadomość biskupstwa, które jest skarbem i tajemnicą, uczynić powszechną". Pierwsi czytelnicy "Wstańcie, chodźmy" podkreślali, że książka zawiera nie tylko wspomnienia, ale także zapis wiary i refleksję nad istotą biskupstwa. Bp Kazimierz Nycz podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że najnowsza książka papieża nie jest skierowana wyłącznie do księży i biskupów, a jej przesłanie odnosi się do źródeł chrześcijańskiego powołania.
Na prezentację przybyli m.in. metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski, abp Damian Zimoń, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej bp Tadeusz Pieronek oraz bardzo liczne grono przyjaciół papieża.
Hierarchowie podkreślali niezwykłą osobowość papieża i unikalną rolę, jaką odgrywa on we współczesnym świecie. Metropolita lubelski abp Józef Życiński podczas uroczystej mszy w Lublinie mówił, że przesłanie nadziei, jakie głosi Jan Paweł II, jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy często wskazuje się na zło współczesnego świata. Arcybiskup zaznaczył, że wiele osób, w tym rzesze młodych, dostrzegających kryzys współczesnej cywilizacji, uważa Jana Pawła II za najwyższy autorytet.