Papieskie testamenty
Jedynie czterech papieży, pełniących swoją posługę w XX wieku pozostawiło po sobie testamenty. Są nimi - poza Janem Pawłem II - Paweł VI, Jan XXIII i Pius X.
05.04.2005 17:35
Jak powiedział specjalizujący się w historii Kościoła XX wieku ks. prof. Zygmunt Zieliński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nie ma w piśmiennictwie choćby wzmianki o istnieniu testamentów pozostałych czterech papieży, którzy stali na czele Kościoła katolickiego w ubiegłym stuleciu: Jana Pawła I, Piusa XII, Piusa XI i Benedykta XV.
Prof. Zieliński powiedział, że testament Pawła VI jest dłuższy niż teksty innych papieży. Jego zdaniem, to świadectwo tego, że Paweł VI był człowiekiem "bardzo dokładnym i zorganizowanym".
Paweł VI napisał w testamencie, że pragnie umrzeć w ubóstwie i oddać ubogim wszystkie należące do niego cenne rzeczy. Jego wolą - jak dodał ks. Zieliński - było także to, aby nieruchomościami i ruchomościami zdobytymi za jego życia, rozporządzali po śmierci jego bracia.
Paweł VI polecił zniszczyć własną korespondencję i swoje dokumenty. Ta wola jednak nie została spełniona. Paweł VI przeprosił w testamencie wszystkich bliskich, którym mógł sprawić przykrość i podziękował tym, od których doświadczył dobra - dodaje Zieliński.
Ks. Zieliński zaznaczył, że z kolei Jan XXIII sporządził bardzo krótki testament. Napisał w nim jedynie: "Umieram nadzwyczaj szczęśliwy, bo biedny, rozdawszy według różnych potrzeb i okoliczności mego życia prostego i skromnego na służbę biednym i świętego Kościoła, który mnie żywił, wszystko to, co dostało się do moich rąk, podczas lat mojego kapłaństwa i mojego biskupstwa".
Natomiast Pius X zawarł w swoim testamencie jedynie zdanie "ubogim się urodziłem, ubogim żyłem i ubogim chcę umrzeć". Papież nie życzył sobie, by zrobiono mu wystawny nagrobek. Prof. Zieliński powiedział, że wbrew ostatniej woli Piusa X, taki nagrobek mu jednak wystawiono.