Papieska msza za duszę Jana Pawła II na Placu św. Piotra
Papieska msza za duszę Jana Pawła II, która odbyła się po południu na placu św. Piotra, zakończyła watykańskie obchody pierwszej rocznicy śmierci Papieża Polaka. W mszy uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, w tym kilka tysięcy Polaków.
W homilii Benedykt XVI powiedział, że dzięki swej niewzruszonej wierze Papież coraz bardziej stawał się jak skała. Nieodżałowany Papież, którego Bóg obdarzył wieloma darami ludzkimi i duchowymi przechodząc przez tygiel apostolskiego trudu oraz choroby stawał się w swej wierze coraz bardziej skałą. Kto mógł się z nim spotykać, miał możliwość dotknąć jego szczerej i niewzruszonej wiary, która robiła wrażenie na kręgu współpracowników, a w ciągu długiego pontyfikatu wywierała dobroczynny wpływ na cały Kościół. Kulminacją były ostatnie miesiące i dni jego życia - powiedział Benedykt XVI w kazaniu, poświęconym przede wszystkim kapłaństwu Jana Pawła II.
Wiarę swego poprzednika Benedykt XVI opisał jako silną i autentyczną, wolną od lęków i kompromisów, udzielającą się sercom wielu ludzi, także "dzięki licznym pielgrzymkom apostolskim we wszystkie strony świata, a zwłaszcza tej ostatniej podróży, którą była agonia i śmierć". Benedykt XVI wezwał wiernych, by patrzyli naprzód i realizowali dziedzictwo zmarłego Papieża, pamiętając jego apele o podążanie bez lęku drogą wierności Ewangelii i dawanie świadectwa Chrystusa w trzecim tysiącleciu.
Odżywają w pamięci jego nieustanne apele o pełną wielkoduszności współpracę na rzecz bardziej sprawiedliwej i solidarnej ludzkości, o budowę pokoju i nadziei - powiedział.
Papież po włosku powitał serdecznie pielgrzymów z Polski, którzy przybyli by okazać szacunek, miłość i głęboko wdzięczność Janowi Pawłowi II. Wśród kardynałów, celebrujących mszę św. wraz z papieżem, był metropolita krakowski Stanisław Dziwisz. Miejsca wśród wiernych zajęły polskie siostry sercanki, które pracowały w apartamencie Jana Pawła II. Fragment Pisma Świętego odczytała po polsku aktorka Małgorzata Kożuchowska.
Na mszę przybyli przedstawiciele najwyższych władz Włoch z przewodniczącym Izby Deputowanych Pier Ferdinando Casinim oraz szefem Urzędu Rady Ministrów Giannim Lettą. Była także słynna włoska aktorka Sophia Loren.
Sylwia Wysocka