Panteon pamięci "Wybranieckich" na Cmentarzu Partyzanckim
Pomnik-panteon pamięci "Wybranieckich" - oddziału dywersji wojskowej Armii Krajowej, który w latach 1943-1945 walczył z Niemcami na Kielecczyźnie - odsłonięto i poświęcono w Święto Niepodległości na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.
Trzymetrowej wysokości granitowy monument stanął w pobliżu partyzanckich mogił 16 członków oddziału poległych koło Kielc.
Monument jest wyrazem pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, którzy stanęli do nierównej walki o wolną i niepodległą Polskę, wierni do końca ideałom: Bóg - Honor - Ojczyzna - powiedział w imieniu fundatorów pomnika Mieczysław Kundera, "Zbyszek".
Pamięci dowódcy "Wybranieckich" - Mariana Sołtysiaka "Barabasza" (1918-1995), kawalera Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, dedykowano na frontonie pomnika napis: "Nauczyłeś nas w walce tak kochać Polskę, aby jej oddać bez reszty wszystko - nawet siebie".
"Wybranieccy" walczyli od kwietnia 1943 do lipca 1944 roku w 16 miejscowościach na terenie Gór Świętokrzyskich. Następnie, do stycznia 1945 roku, uczestniczyli na Kielecczyźnie w akcji "Burza" jako pierwsza kompania "Wybraniecka" pierwszego batalionu IV Pułku Piechoty Legionów AK.
Marian Sołtysiak, żołnierz kampanii wrześniowej, dowódca dywersji obwodu kieleckiego AK i uczestnik Akcji "Burza" był po wojnie represjonowany; stalinowski sąd skazał go na 7,5 roku więzienia.
Panteon na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach ufundowało Koło Pokoleniowe "Rodzina Wybranieckich". Wsparcia jego inicjatywie udzielił Urząd Miejski w Kielcach i Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.