Trwa ładowanie...
d272hfp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Państwo Islamskie niszczy starożytną Hatrę

Irackie władze poinformowały w sobotę, że rebelianci z Państwa Islamskiego (IS) rozpoczęli niszczenie starożytnego miasta Hatra. To dalszy ciąg ich kampanii niszczenia zabytków w Iraku w celu wyplenienia "bałwochwalstwa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Państwo Islamskie niszczy starożytną Hatrę
(PAP, Fot: Yaser Jawad)
d272hfp

Przedstawiciel ministerstwa turystyki powiedział, że w sobotę rano wielu mieszkańców w okolicach starożytnej Hatry informowało o głośnych eksplozjach, a następnie buldożerach, które zjechały na miejsce. Informator ten rozmawiał z mediami anonimowo z obawy przed odwetem ze strony dżihadystów.

Z kolei przedstawiciel partii kurdyjskiej w Mosulu, na północy Iraku, powiedział agencji AP, że ekstremiści z IS już w czwartek rozpoczęli wywożenie z Hatry artefaktów, a w sobotę zaczęli niszczyć to liczące ok. 2 tys. lat miasto, z czasów dynastii Seleucydów, wpisane w połowie lat 80. na listę dziedzictwa UNESCO. Ta wyspecjalizowana organizacja ONZ potępiła w sobotę wieczorem niszczenie Hatry.

d272hfp

Sunniccy ekstremiści z Państwa Islamskiego od pewnego czasu niszczą bezcenne zabytki, twierdząc, że promują one bałwochwalstwo sprzeczne z ich fundamentalistyczną interpretacją islamskiego prawa. W ubiegłym tygodniu pokazali nagranie wideo, na którym rozbijali kolekcję rzeźb i posągów zgromadzoną w muzeum w Mosulu; wiele zniszczonych tam cennych obiektów pochodziła właśnie z Hatry.

Mosul jest największym irackim miastem kontrolowanym przez Państwo Islamskie.

W piątek ugrupowanie plądrowało stanowisko archeologiczne Nimrud, ok. 30 km od Mosulu. ONZ nazwała "zbrodnią wojenną" niszczenie Nimrudu, liczącego 3 tys. lat miasta, będącego jedną ze stolic imperium asyryjskiego. W styczniu Państwo Islamskie spaliło setki książek zgromadzonych w bibliotece i na uniwersytecie w Mosulu, w tym wiele rzadkich manuskryptów.

Irackie ministerstwo turystki oświadczyło, że brak zdecydowanej międzynarodowej reakcji na wcześniejsze rabunki i niszczenie przez islamistów zabytkowych obiektów zachęciło ugrupowanie do kontynuowania kampanii.

Archeolodzy porównali grabież i niszczenie irackiego dziedzictwa do wysadzenia w 2001 roku przez afgańskich talibów wykutych w skałach nad Bamjanem olbrzymich posągów Buddy z VI wieku. Jednak - jak zauważają komentatorzy - kampania Państwa Islamskiego obejmuje także nieuznawane przez nich muzułmańskie miejsca kultu i jest prowadzona na znacznie większą skalę i bardziej systemowo.

d272hfp

Podziel się opinią

Share

d272hfp

d272hfp
Więcej tematów