Państwo Islamskie dokonało egzekucji 100 zagranicznych bojowników, którzy próbowali zdezerterować

Państwo Islamskie (IS) dokonało egzekucji stu swych zagranicznych bojowników, którzy próbowali opuścić syryjskie miasto Ar-Rakka - napisał dziennik "Financial Times", powołując się na aktywistę, będącego przeciwnikiem Państwa Islamskiego i reżimu w Damaszku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka
Członkowie Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka (AFP, Fot: Welayat Raqa)
WP

Ten działacz, który wypowiadał się anonimowo i który jest dobrze znany "FT", powiedział brytyjskiej gazecie, że "zweryfikował te egzekucje" zagranicznych dżihadystów, usiłujących zbiec z pola walki.

Według członków IS w mieście Ar-Rakka na północy Syrii utworzono żandarmerię wojskową, zajmującą się zagranicznymi bojownikami, którzy próbują zdezerterować. Dokonano dziesiątek rewizji w domach bojowników i aresztowano wiele osób. Ar-Rakkę można uznać za stolicę IS.

Brytyjska prasa pisała w połowie października, że IS uwięziło pięciu Brytyjczyków, trzech Francuzów, dwóch Niemców i dwóch Belgów, którzy chcieli wrócić do swych krajów po walkach w szeregach grup rebelianckich.

WP

Badacze z londyńskiego King's College szacowali w połowie października, że nawet 50 Brytyjczyków chciałoby wrócić do ojczyzny, ale obawiają się aresztowania.

(fot. WP.PL)
Podziel się

Od rozpoczęcia w sierpniu nalotów przez międzynarodową koalicję z USA na czele, IS utraciło kontrolę nad niektórymi terenami w Iraku i Syrii. Znacznie rośnie też liczba islamistów, którzy giną w walkach i atakach z powietrza - pisze agencja AFP.

WP

Kilka dni temu przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey poinformował, że trzech dowódców wojskowych IS zostało ostatnio zabitych w Iraku w nalotach międzynarodowej koalicji.

Zobacz również - Państwo Islamskie grozi światu. Nowy film islamistów:

WP
WP