Trwa ładowanie...
08-09-2014 05:10

Państwa Unii Europejskiej zaostrzą sankcje wobec Rosji?

Dziś unijne kraje mają zatwierdzić decyzję o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Nastąpi to w procedurze pisemnej. Restrykcje uzgodnili ambasadorowie krajów członkowskich. Wczoraj szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nie wykluczył zawieszenia sankcji, jeśli Rosja będzie przestrzegać warunków rozejmu na Ukrainie.

Państwa Unii Europejskiej zaostrzą sankcje wobec Rosji?Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3qzym6
d3qzym6

Zawieszenie broni ogłoszono w piątek późnym popołudniem, kiedy unijni ambasadorowie kończyli prace nad zaostrzeniem sankcji. Dziś, zgodnie z planem mają je zatwierdzić rządy państw członkowskich. Jeśli do Brukseli nie wpłynie żaden sprzeciw, będzie to oznaczać, że zostały zaakceptowane. Jutro powinny zacząć obowiązywać po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym. Jednak szef Rady Europejskiej nie wyklucza zawieszenia sankcji jeśli zawieszenie broni na Ukrainie zostanie podtrzymane.

- Kilka incydentów miało miejsce od tego czasu, więc musimy poczekać z oceną sytuacji - powiedział szef Rady.

Obecne sankcje gospodarcze są uzupełnieniem tych z 1 sierpnia. Przewidują one ograniczenie dostępu do rynków kapitałowym największym rosyjskim firmom energetycznym i tym z sektora obronnego. Zakazane ma być świadczenie usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych. Wstrzymany ma być też eksport towarów i technologii o cywilnym i wojskowym zastosowaniu. Ponadto rozszerzona zostanie czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami finansowymi.

d3qzym6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzym6
Więcej tematów