Trwa ładowanie...
13-04-2007 03:50

"Pamiętam. Katyń 1940" - akcja społeczno-edukacyjna

Akcję społeczno-edukacyjną "Pamiętam. Katyń 1940" zapowiedziało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Działania adresowane do młodzieży szkolnej rozpoczną się na początku maja, natomiast szeroko zakrojona kampania społeczna ruszy na przełomie sierpnia i września.

"Pamiętam. Katyń 1940" - akcja społeczno-edukacyjnaŹródło: AFP
d2czqg6
d2czqg6

Minister Kultury Kazimierz Ujazdowski poinformował, że niebawem do szkół trafią opracowania na temat mordu popełnionego na polskiej inteligencji z rozkazu Stalina 67 lat temu.

Minister Ujazdowski uważa, że zbrodnia katyńska dla wielu Polaków, zwłaszcza młodych, jest tematem mało znanym . Minister Ujazdowski dodał, że celem akcji jest dotarcie także do tych młodych ludzi, którzy nie korzystają z przekazu domowego, i szkoła jest dla nich jedyną możliwością zapoznania się z historią.

Za organizację kampanii z użyciem mediów, bilbordów oraz specjalnego programu edukacyjnego odpowiada Narodowe Centrum Kultury. Szef Centrum Krzysztof Dudek jest przekonany, że po zakończeniu akcji nie będzie w Polsce nikogo, kto nie będzie wiedział, co wydarzyło się w Katyniu w 1940 roku.

Ważnym elementem akcji ma być film fabularny Andrzeja Wajdy pod tytułem "Katyń", który opowiada o zmowie milczenia, panującej w czasach komunizmu, wokół tej zbrodni. W wywiadzie dla IAR Andrzej Wajda mówił, że chciałby aby - dzięki filmowemu obrazowi - tamta tragedia stanęła przed oczami widzów, by ich poruszyła.

d2czqg6

Jedną z kobiet czekających na męża gra Danuta Stenka. Aktorka uważa, że sukcesem byłoby gdyby sprawa katyńska za pomocą filmu trafiła do serc młodych ludzi.

Premierę filmu "Katyń" zapowiedziano na 17 września, ale zwiastun będzie używany w kampanii społeczno-edukacyjnej znacznie wcześniej. Patronat nad akcją "Pamiętam. Katyń 1940" objął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

A dziś, 13 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Przypada on w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Blisko 22 tysiące jeńców zostało zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku na mocy decyzji Stalina i Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej z 5 marca tegoż roku.

d2czqg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2czqg6
Więcej tematów