Trwa ładowanie...
d1t4djx
21-07-2006 01:27

Pamięć holograficzna - kolejne ulepszenia

Idea holograficznego zapisu danych nie jest nowa. I choć kolejne firmy prezentują coraz to doskonalsze metody trójwymiarowego pakowania informacji na nośniku, jeszcze żadnej z nich nie udało się odnieść rynkowego sukcesu.
Japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology ( AIST ) stworzył technologię, dzięki której pamięć holograficzna może być wielokrotnie zapisywana i odczytywana. Naukowcy z Instytutu twierdzą, że nośnik wytrzyma nawet 10 tysięcy cykli nagrywania/kasowania!

d1t4djx
d1t4djx

Na prostokącie o rozmiarach 7,5 x 5 centymetrów można upakować ok. 100 GB danych. Obecnie jedynym sposobem na uzyskanie dodatkowej pojemności jest... powiększenie polimerowej płytki.

Tymczasem zaledwie kilka dni temu izraelska firma Matteris ogłosiła rozpoczęcie prac nad systemem holograficznego zapisu informacji, dzięki któremu na odpowiedniku płyty CD możliwe jest zmieszczenie aż terabajta danych ( patrz artykuł: "Terabajt na płycie - przynajmniej w obietnicach - http://dvd.idg.pl/news/95961.html" ).

Niestety, technologia ma pewne braki w porównaniu do rozwiązania AIST - istnieje możliwość wielokrotnego odczytu, natomiast zapis udaje się na razie przeprowadzić tylko raz.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj