Pamiątki odzyskane z morza
"Dokumenty odzyskane z morza" to tytuł
jednodniowej wystawy pamiątek po generale Władysławie Sikorskim,
urządzonej w niedzielę w Bletchley Park pod Londynem, w ramach
dorocznego polskiego festynu w dawnym brytyjskim ośrodku dekryptażu.
Wystawa, zbiegająca się z 60. rocznicą tragicznej śmierci premiera i naczelnego wodza w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, została zorganizowana przy współpracy londyńskiego Instytutu im. gen. W. Sikorskiego.
Pamiątki obejmujące m. in. depesze, notatki, rozkazy i inne rzeczy po generale i jego córce Zofii, nie były dotychczas nigdzie pokazywane poza Instytutem.
Bletchley Park, w czasie wojny "Stacja X", to miejsce, w którym pracowano nad rozszyfrowywaniem tajnych meldunków wysyłanych przez Niemców za pośrednictwem "Enigmy". To także ośrodek, w którym dokonywano pionierskich prac wykorzystanych następnie w komputeryzacji i łączności.
Obecnie Bletchley Park, którego istnienie było utrzymywane w tajemnicy aż do lat 70., jest muzeum otwartym dla publiczności z wiktoriańskim dworkiem, parkiem, jeziorkiem i budynkami zachowanymi z czasów wojny.
Festyn był okazją do promocji Polski w środowisku brytyjskim. Swoje stoiska urządziły m. in. biura podróży, LOT, wydawnictwa, rzemiosło i działające w Anglii polskie firmy.