Paliwowy monopol na Okęciu
Na większość naszych lotnisk paliwo dostarcza
tylko jedna firma - Petrolot, należąca do PKN Orlen i LOT-u.
Monopolista ma się dobrze - twierdzi "Gazeta Wyborcza" - bo
Ministerstwo Infrastruktury pod dyktando Petrolotu na długo
zablokowało wejście konkurencji. Tracą pasażerowie, bo więcej
płacą za bilety.
- W Polsce nie opłaca się tankować, przyznają urzędnicy z branży lotniczej. - Paliwo jest tu 20% droższe niż na lotniskach podobnej wielkości na Zachodzie. A nawet 30% niż na gigantach takich jak Frankfurt czy Londyn-Heathrow. Obce samoloty tankują na Okęciu często ledwie kilkaset litrów, tylko by wylecieć, mówią.
Roczna sprzedaż paliw lotniczych w Unii Europejskiej to blisko 53 mln ton. Petrolot - spółka Orlenu (51%) i LOT-u (49% udziałów), monopolista na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi - sprzedaje tylko 250 tys. ton. To ledwie pięć razy więcej niż niewielkie lotnisko we Wrocławiu, które jako jedyne ma własną bazę paliwową.
Ale ceny mogą być niższe. Gdańska Grupa Lotos, największy konkurent Orlenu na krajowym rynku paliwowym, sprzedaje więcej paliwa lotniczego niż Petrolot. Tyle że za granicą - rocznie wozi tankowcami 300 tys. ton m.in. na lotniska w Sztokholmie, Kopenhadze i Oslo. A ponieważ tamte lądowiska, łącznie z marżami pośredników, oferują liniom lotniczym ceny niższe niż Petrolot, Lotos przyjmuje kolejne zamówienia. Doszło do sytuacji, że samoloty kupują w Warszawie minimalne ilości, dotankowując tańsze paliwo Lotosu w Skandynawii.
Największym klientem Petrolotu jest LOT. Linia, która bez przerwy skarży się na wysokie koszty działalności. Jego praktyką jest doliczanie do cen biletów dopłat paliwowych - 10 euro na trasach europejskich i 19 euro na rejsach transatlantyckich. Wysokimi kosztami paliwa tłumaczy zwykle brak obniżek i promocji. LOT zakupy musi robić w Petrolocie, bo jest udziałowcem firmy i gdyby zrezygnował, straciłaby ona aż 70% obrotów - informuje "Wyborcza". (PAP)