Palikot podsumował pracę komisji "Przyjazne Państwo"
Mimo wakacyjnej przerwy w Sejmie zebrała się komisja "Przyjazne Państwo", która od stycznia zajmuje się likwidacją bubli prawnych. Jej przewodniczący Janusz Palikot przedstawił raport z ośmiomiesięcznej pracy komisji.
06.08.2008 | aktual.: 06.08.2008 13:37
Przewodniczący komisji powiedział, że pracuje ona merytorycznie, ponad podziałami politycznymi. Komisja zebrała się 155 razy, a wpłynęło do niej ponad 30 tysięcy propozycji zmian prawnych. Członkowie komisji rozpatrzyli 500 projektów ustaw, a do marszałka Sejmu skierowali 70. Cześć propozycji komisji została wykorzystana w projektach ustaw, przygotowywanych przez ministerstwa.
Janusz Palikot wymienił najważniejsze przygotowane przez komisję nowelizacje ustaw. Jest to między innymi nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn, upraszczająca formalności spadkowe czy nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, która upraszcza rozpoczęcie budowy. Inne przygotowane nowelizacje to: ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o rachunkowości. Kolejne ważne projekty zmian dotyczą ordynacji podatkowej, ustawy o VAT, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Poseł PO powiedział, że do komisji trafiają projekty zmian przygotowane przez lobbystów, ale na ogół są one odrzucane. Dodał, że przygotowane przez komisję projekty nowelizacji muszą często czekać na stanowisko komisji sejmowych lub rządu.
Poseł Palikot zwrócił uwagę, że od skierowania projektu przez komisję do marszałka Sejmu do jej rozpatrzenia przez Izbę upływa średnio około trzech miesięcy.