Palenie szkodzi, ale... tylko uczniom
Upomnienia, nagany, prace społeczne, a nawet
wyrzucenie ze szkoły - grozi uczniom przyłapanym na paleniu
papierosów. Dyrektorzy krakowskich szkół co roku wypowiadają wojnę
młodym palaczom, sami jednak nie zawsze świecą dobrym przykładem -
pisze "Dziennik Polski".
- To przypomina sytuację, w której lekarz radzi pacjentowi rzucić palenie, ale sam nie może skończyć z nałogiem. W szkole czegoś takiego nie powinno być - komentuje Elżbieta Lęcznarowicz, małopolska kurator oświaty, przeciwniczka palenia.
Za wroga tytoniu uchodzi również Piotr Igar-Makowski, dyrektor XXXI LO w Krakowie. Uczeń jego ogólniaka za notoryczne łamanie zakazu palenia może nawet zostać wyrzucony ze szkoły. - Mam też umowę z policją, która patroluje teren wokół szkoły i "zgarnia" młodych palaczy- mówi dyrektor. -_ Po przyłapaniu ucznia na paleniu przeprowadzam z nim rozmowę dyscyplinującą, a o wszystkim informowani są rodzice._
Słynący z ostrej walki z palącymi uczniami Piotr Igar-Makowski sam jednak wypala dziennie 30 papierosów. O szkodliwości palenia przypomina swoim uczniom również Zdzisław Kusztal, dyrektor krakowskiego VIII LO, który dziennie wypala ok. 20 papierosów. Uczniowi "ósemki", który by wziął z niego przykład grozi nagana, musiałby również wykonać pracę społeczną na rzecz szkoły.
- Raz kazałem też uczniom odkupić muszlę klozetową zniszczoną przez nich podczas palenia- wspomina dyrektor Kusztal i deklaruje, że za kilka dni skończy z nałogiem, tym bardziej, że - jak zaobserwował - również wśród jego uczniów nastała moda na niepalenie.
Podobną deklarację w rozmowie z "Dziennikiem" złożył Stanisław Pietras, szef V LO w Krakowie. -_ Tym razem spróbuję "metody tybetańskiej"- mówi dyrektor "piątki", który pali od 30 lat. Ile papierosów wypala dziennie? - _Dużo, ale nie mogę powiedzieć ile, bo by mnie rodzina zamordowała - żartuje, zapewniając, że od pewnego czasu nie pali już w swoim gabinecie, gdzie przyjmuje uczniów, tylko wychodzi na papierosa do pokoju nauczycielskiego. (PAP)