Pakt stabilizacyjny - LPR stawia warunki
Liga Polskich Rodzin uzależnia podpisanie
paktu stabilizacyjnego od uznania przygotowanych przez nią pięciu
pakietów ustawowych, w tym nowelizacji ustawy o IPN - powiedział sekretarz Klubu Parlamentarnego
LPR Wojciech Wierzejski.
Wierzejski podkreślił, że jeśli pięć opracowanych przez LPR pakietów ustawowych zostanie włączonych do paktu stabilizacyjnego, Liga jest gotowa podpisać go w przyszłym tygodniu. LPR zaapelowała do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Kazimierza Marcinkiewicza oraz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego o ujawnienie swoich teczek.
Wśród pięciu warunków, oprócz nowelizacji ustawy o IPN, jest także ustawa o świadczeniu zapomogowym, tzw. senioralnym (wypłacanym raz w roku najuboższym emerytom i rencistom) oraz pakiet ustaw prorodzinnych, który oprócz becikowego i wydłużenia urlopów macierzyńskich, wprowadzałby m.in. kwotę wolną od podatku, liczoną na każdego z małżonków oraz na każde dziecko w rodzinie.
Kolejnym warunkiem LPR jest ustawa o wykorzystaniu paliw odnawialnych w pracach polowych. Zgodnie z nią rolnicy mogliby na własne potrzeby samodzielnie tłoczyć paliwo z rzepaku. Ostatnią propozycją LPR jest pakiet ustaw wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak poinformował Wierzejski, w nowelizacji ustawy o IPN Liga chce wprowadzić trzy zmiany.
Po pierwsze, organ reprezentujący partię polityczną miałby być upoważniony do ubiegania się w IPN o teczki członków swojej partii. W ten sposób kierownictwo partii będzie mogło weryfikować listy członkowskie, co jest szczególnie ważne podczas wyborów - wyeliminuje wojnę na teczki - podkreślił Wierzejski.
Drugą zmianą byłaby być poprawka upoważniająca redaktorów naczelnych mediów do ubiegania się w IPN o informacje dotyczące osób z życia publicznego. W ten sposób upoważniony dziennikarz miałby prawo wglądu lub skopiowania teczki dowolnej osoby publicznej. Jak zastrzegł Wierzejski, wcześniej musiałaby być wykazana potrzeba udostępnienia tych akt.
LPR chce zobowiązać prezesa IPN do udostępnienia materiałów w ciągu 30 dni od złożenia stosownego wniosku przez redaktorów naczelnych lub kierownictwo partii.
Trzecia poprawka nakładałaby na IPN obowiązek wszczęcia postępowania z urzędu w sprawie pomówienia narodu polskiego, państwa polskiego lub grupy polskich obywateli o udział w organizowaniu lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.
Obecnie nie mamy takiego instytutu, który dbałby o dobre imię Polski i Polaków na świecie w sytuacji, gdy w mediach międzynarodowych lub krajowych pojawiłaby się informacja szkalująca polski naród - podkreślił Wierzejski. Jak dodał, wszystkich pięć wspomnianych pakietów to część programu LPR "Gospodarna Polska, dostatnia rodzina".