Pakistan planuje uwolnienie afgańskich talibów
Pakistan planuje uwolnienie wszystkich afgańskich talibów przebywających w więzieniach w tym kraju, w tym jednego z najważniejszych niegdyś przywódców tej grupy mułły Baradara - poinformował przedstawiciel tamtejszego MSZ.
- Trwają przygotowania, po których pozostali więźniowie zostaną zwolnieni - oświadczył podsekretarz stanu w pakistańskim ministerstwie spraw zagranicznychspraw zagranicznych Jalil Jilani podczas konferencji prasowej w Abu Zabi.
Na pytanie, czy wśród zwolnionych talibów znajdzie się były numer dwa tej organizacji mułła Abdul Ghani Baradar, podsekretarz odpowiedział, że "celem jest zwolnienie wszystkich", nie podając szczegółów.
Jilani wystąpił po spotkaniu ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem do Afganistanu i Pakistanu Davidem Pearce'em i wiceministrem spraw zagranicznych Afganistanu Dżawedem Ludinem w ambasadzie Afganistanu w Abu Zabi.
Ludin poinformował dziennikarzy, że celem spotkania było omówienie "kwestii politycznych i bezpieczeństwa we wzajemnych relacjach".
Dodał, że proces pokojowy przyspieszył w ostatnich tygodniach po uwolnieniu części talibów z pakistańskich więzień, przygotowaniach ich ruchu do otworzenia przedstawicielstwa w Dausze oraz wizycie prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja w USA. Zapewnił też, że w roku 2013 osiągnięte zostaną konkretne rezultaty w procesie pokojowym.
Wolność w imię pojednania?
Jak pisze Reuters, zwolnienie afgańskich talibów z pakistańskich więzień to jasny sygnał, że Islamabad próbuje wspierać działania mające na celu pojednanie narodowe w Afganistanie.
Afganistan naciskał na swojego sąsiada, gdzie aktywny jest odrębny ruch talibów, by wypuścił z więzień członków afgańskiego ruchu, którzy mogliby pomóc promować próby pojednania.
Pakistan uważany jest za kraj kluczowy dla amerykańskich wysiłków mających na celu ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Zadanie to jest coraz bardziej naglące w miarę jak zbliża się zaplanowany na 2014 rok termin wycofania amerykańskich żołnierzy.
Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 1996 roku. W 2001 roku zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych. Wielu obserwatorów obawia się, że mogą ponownie spróbować sięgnąć po władzę, kiedy siły zachodnie się wycofają.