PolskaPacjentami zostały pluszowe misie

Pacjentami zostały pluszowe misie

Już po raz siódmy warszawskie przedszkolaki
mogły zbadać swoje zabawki w "Szpitalu Pluszowego Misia". Studenci
warszawskiej Akademii Medycznej udzielali wszelkiej pomocy
i fachowych porad, przeprowadzali badania i operacje. Pacjentami
były pluszaki.

"Szpital Pluszowego Misia" zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny, działające przy warszawskiej Akademii Medycznej. Akcja odbywa się dwa razy do roku - wiosną i jesienią. W każdej bierze udział kilkaset dzieci i kilkudziesięciu studentów. Projekt objął patronatem m.in. rektor AM profesor Leszek Pączek.

Chcemy zmniejszyć lęk dzieci przed chorobą, szpitalem, lekarzem. Każdy człowiek boi się tego, czego nie zna. Kiedy dzieciom wyjaśni się, dlaczego proces diagnostyczny przebiega w ten, czy inny sposób, pozwoli im to lepiej zrozumieć, co czeka je u prawdziwych lekarzy. Przyjmując rolę rodziców, dzieci stają się bardziej odpowiedzialne za swoje pluszaki, dzięki czemu łatwiej jest im zrozumieć, że do lekarza nie chodzi się za karę, tylko po to, by uzyskać pomoc - powiedziała koordynatorka tegorocznej akcji Katarzyna Sokół z EMSA.

Zdaniem rzeczniczki warszawskiej Akademii Medycznej Marty Wojtach, to także doskonałe ćwiczenie dla studentów. "Jest to dla nich jedyna szansa zdobycia doświadczenia w kontakcie z najbardziej wymagającym i dociekliwym pacjentem, jakim jest dziecko" - zaznaczyła.

Sokół podkreśliła, że organizatorzy starali się wiernie odtworzyć szpitalną rzeczywistość. W sali gimnastycznej szkoły, w której urządzono szpital, były poczekalnia, rejestracja, gabinety lekarskie, sala operacyjna, gabinet zabiegowy, gabinet okulisty, gdzie dobierano misiom okulary i stanowiska, gdzie robione były badania USG, RTG, EKG itp.

Dzieci asystowały przy "operacjach", same przeprowadzały badanie USG, a dzięki specjalnie przygotowanym nagraniom z prawdziwego badania, mogły na ekranie oglądać "wnętrze misia". Po badaniach i zabiegach dostawały recepty, wyniki badań, a nawet zdjęcia rentgenowskie.

Jak wyjaśniła Sokół, pomysł zorganizowania szpitala dla pluszaków narodził się w Skandynawii. Zaadaptowaliśmy go i przystosowaliśmy do naszych warunków. Przed akcją odbywają się warsztaty szkoleniowe dla studentów prowadzone przez pediatrę, socjologów i profesjonalistów z fundacji Dr. Clown - powiedziała Sokół.

EMSA (European Medical Students' Association) jest niezależną organizacją, która powstała w 1991 roku w Brukseli. Jej celem jest integracja studentów medycyny przez akcje organizowane dla studentów i przez studentów. EMSA Warszawa, lokalny oddział EMSA, założony został w 2004 roku. Oprócz akcji dla przedszkolaków, prowadzi programy edukacyjne dla uczniów gimnazjów i liceów, m.in. na temat wirusowego zapalenia wątroby, raka szyjki macicy i szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)