Pacjenci z nowotworem łączcie się!
Pacjenci z nowotworem nie muszą biernie
podporządkowywać się lekarzowi. Mają prawo do właściwego leczenia,
wczesnej diagnozy, informacji i tajemnicy lekarskiej - podkreślano
podczas 1. Kongresu Organizacji Pacjentów z
Chorobami Nowotworowymi z Europy Środkowej i Wschodniej.
Jestem za działalnością organizacji pozarządowych. Kiedyś chorymi na AIDS zajmowali się inni - teraz mówią oni własnym głosem. Podobnie będzie z chorymi na nowotwory - powiedział ksiądz Arkadiusz Nowak.
Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia "Amazonki" zwróciła uwagę, że co czwarty Polak zachoruje w pewnym okresie swojego życia na nowotwór, a w Europie Zachodniej - nawet co trzeci jej mieszkaniec.
Według dr Magdaleny Bielskiej - Lasoty z Centrum Onkologii w Warszawie, polscy pacjenci szybciej i częściej umierają niż chorzy z Europy Zachodniej. Na przykład opóźnienie rozpoznania raka szyjki macicy o 60 dni zmniejsza szanse przeżycia o 50 procent - tłumaczyła.
Jednym z najważniejszych problemów związanych z leczeniem chorób nowotworowych w Polsce jest brak opracowanego w tym celu narodowego programu - podkreślano podczas kongresu.
Jak tłumaczono, projekt jest gotowy od dawna, musi być jednak uchwalona odpowiednia ustawa, co wymaga zapewnienia pieniędzy z budżetu. Choć wysocy rangą politycy patronują stowarzyszeniom walczącym z rakiem i deklarują poparcie dla wysiłków tych organizacji, w praktyce spychają problem na dalszy plan - ubolewali uczestnicy kongresu.
Spotkanie w Warszawie stało się okazją do wymiany doświadczeń między chorymi, którzy - jak zaznaczono podczas kongresu - spotykają się czasami z dyskryminacją. Na przykład Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie przewlekłej białaczki szpikowej tylko do 55 roku życia - zwrócił uwagę Jacek Gugulski z Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.
W kongresie - zorganizowanym przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej bierze udział około 200 przedstawicieli organizacji pacjentów z 16 krajów Europy i USA.
Z Polski - między innymi Stowarzyszenie "Amazonki", Fundacji Urszuli Jaworskiej, Polskiej Unii Onkologii, fundacja "Sztuka Leczy", fundacja Wspierania Dzieci z Chorobą Nowotworową, fundacja "Porozumienie bez barier", Centrum Onkologii i przedstawiciele klinik onkologicznych z Gdańska i Gliwic. Honorowym patronem kongresu jest Jolanta Kwaśniewska.