ŚwiatOtyłość matki może źle wpływać na płodność dzieci

Otyłość matki może źle wpływać na płodność dzieci

Niedobory greliny, hormonu który pobudza
apetyt i reguluje zapotrzebowanie na pokarm, mogą obniżać płodność
- wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis
EurekAlert.

Grelina jest określana jako "hormon głodu". Jest wydzielana przez komórki pustego żołądka do krwi. Następnie dociera do mózgu, gdzie działając na neurony podwzgórza pobudza apetyt.

Z wcześniejszych badań wynikało, że oprócz kontroli metabolizmu i masy ciała, hormon ten może również korzystnie wpływać na pracę układu odporności oraz na pamięć.

Teraz z kolei naukowcy z Yale School of Medicine zaobserwowali, że niedobory greliny w okresie ciąży mogą źle wpływać na płodność żeńskiego potomstwa.

Badania prowadzono na myszach, które z powodu modyfikacji genetycznych miały niedobory greliny.

Okazało się, że samice tych myszy rodziły córki z obniżoną płodnością, co objawiało się tym, że rodziły mniej dzieci.

Jak wyjaśniają badacze, niedobory greliny powodowały spadek aktywności genu HOXA 10, który decyduje o prawidłowym rozwoju macicy u żeńskich zarodków. Z kolei w dojrzałej macicy, gen ten jest niezbędny, by zapewnić zarodkowi odpowiednie warunki do rozwoju.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może tłumaczyć problemy z płodnością u kobiet bardzo otyłych. Paradoksalnie, mają one bowiem niski poziom greliny. Spadek ten jest ma być prawdopodobnie sygnałem dla organizmu, że otrzymuje one nadwyżki energii.

Z naszych badań wynika, że otyłość matki może mieć negatywny wpływ na płodność następnych pokoleń - komentuje prowadzący Hugh S. Taylor.

W przyszłości jego zespół planuje zbadać, czy niedobory greliny w ciąży również u ludzi obniżają płodność żeńskiego potomstwa.

Wyniki tych badań zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu naukowym Towarzystwa Badań Ginekologicznych, które odbyło się w San Diego w dniach 26-29 marca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)