Otyłość będziemy leczyć tłuszczem?
Naukowcy z USA znaleźli białko, które steruje produkcją dobrego tłuszczu w naszym organizmie. To odkrycie może dać lekarzom nową broń w walce z otyłością - informuje "Gazeta Wyborcza".
21.08.2008 | aktual.: 21.08.2008 08:18
Tkanka tłuszczowa kojarzy się z tym, co zalega nam w zupełnie nieodpowiednich miejscach i czego z uporem staramy się pozbyć. To tzw. zła - biała (lub jak wolą niektórzy - żółta) tkanka tłuszczowa. Jest ona głównym magazynem energii, z którego organizm w razie potrzeby pobiera konieczne do życia kalorie.
Problem w tym, że często zapełniamy ów magazyn w nadmiarze, co kończy się otyłością prowadzącą do nadciśnienia, miażdżycy i wielu innych groźnych chorób. Mało kto jednak wie, że istnieje również dobra - brązowa tkanka tłuszczowa. Ona w przeciwieństwie do białej pomaga w spalaniu kalorii i przetwarzaniu ich na ciepło. Najwięcej brązowej tkanki tłuszczowej mają noworodki i niemowlęta, bo to właśnie dla nich odpowiednia temperatura ciała jest sprawą kluczową (pewna część tej tkanki i komórki mogące dawać im początek są obecne również u dorosłych).
Brązowa tkanka tłuszczowa po raz pierwszy została opisana w 1551 r. przez szwedzkiego badacza Konrada Gessnera. Odkrył ją, choć nie końca zrozumiał, co to jest. "Ni to tłuszcz, ni to mięso" - określił ją w swojej pracy. Na wyjaśnienie odkrycia Szweda trzeba było czekać ponad 450 lat, aż do dzisiejszego wydania tygodnika "Nature".
Dwa zespoły uczonych z USA dowodzą w nim, że brązowa tkanka tłuszczowa różni się od białej o wiele bardziej, niż można było podejrzewać, ma za to zaskakująco wiele wspólnego z mięśniami. Badacze znaleźli również odpowiedź na zasadnicze pytanie: skąd się bierze dobry tłuszcz?