Otyli i starzejący się Brytyjczycy sięgają po narkotyki
Brytyjczycy są grubsi niż kiedykolwiek i szybciej się starzeją. Może to tłumaczyć, dlaczego biorą rekordową ilość środków antydepresyjnych i częściej sięgają po narkotyki - wynika z opublikowanych w czwartek statystyk.
Odsetek otyłych mężczyzn i kobiet był w 2001 roku rekordowy, podobnie jak ilość wypisanych recept na środki antydepresyjne. Wynika to z dorocznej publikacji brytyjskiego biura statystycznego pod tytułem "Trendy Społeczne".
Ale nie wszystkie wiadomości z życia Brytyjczyków są złe - ich dochody zwiększyły się ponaddwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat, zaś podróżują za granicę prawie 10 razy więcej niż w 1971 roku.
Z publikacji, która próbuje objąć wszystkie aspekty życia społecznego, wynika, że Wielka Brytania jest jednym z najdroższych krajów w Europie. W 2000 roku w Unii Europejskiej droższe były jedynie Szwecja i Dania.
To jest szczególnie frustrujące dla kobiet, gdyż uznały one zakupy (poza kupnem artykułów spożywczych) za swoje ulubione zajęcie. Mężczyźni z kolei lubią gotować i zajmować się domowym majsterkowaniem.
Prawie połowa wszystkich mężczyzn w Wielkiej Brytanii miała nadwagę w 2001 roku, zaś kolejne 21% było otyłych. W przypadku kobiet było nieco lepiej - 23% otyłych i jedna trzecia z nadwagą. Zaledwie pięć procent Brytyjczyków, jak wynika z raportu, miało niedowagę.
Kobiety częściej cierpią na zaburzenia emocjonalne, które obejmują depresje, lęki i różne fobie. Cierpi na nie 19% kobiet i niecałe 14% mężczyzn.
Z kolei w przypadku mężczyzn istnieje trzykrotnie większe prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa niż w przypadku kobiet. Najbardziej podatną grupą są mężczyźni w wieku od 25 do 44 lat.
Kolejnym źródłem troski jest zażywanie narkotyków. Ludzie młodzi, ale już dorośli, w Anglii i Walii częściej niż w innych krajach Europy sięgali w ciągu roku po marihuanę, amfetaminę i kokainę. Jednak w porównaniach uwzględniono tylko dziewięć innych krajów UE i pochodzą one z 1999 roku.
Rekordowa w 2001 roku była także liczba zażytych środków antydepresyjnych, zaś liczba wypisanych recept na nie zwiększyła się od 1980 roku trzykrotnie.
Biuro informuje także, że odsetek osób powyżej 65 roku życia szybko rośnie i niedługo będzie większy od odsetka młodych, gdyż w wiek emerytalny niedługo wkroczy pokolenie wyżu demograficznego z lat tuż po II wojnie światowej. Liczba osób powyżej 65 lat zwiększyła się o ponad 50% w ciągu ostatnich 40 lat.
Stopa rozwodów w Wielkiej Brytanii była trzecią najwyższą w Unii Europejskiej. Tylko Belgowie i Duńczycy w 2001 roku rozwodzili się częściej.
Liczba dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich w 2001 roku nadal rosła i sięgnęła 40%. Brytyjskie nastolatki ponaddwukrotnie częściej rodziły dzieci niż w większości pozostałych krajów UE - był to najwyższy wskaźnik w UE.(aka)