PolskaOtworzono meczet na warszawskiej Ochocie

Otworzono meczet na warszawskiej Ochocie

Otworzono meczet na warszawskiej Ochocie
Źródło zdjęć: © WawaLove.pl
07.07.2015 14:20

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w stolicy zaczął właśnie działać. Po pięciu latach budowy, licznych protestach i opóźnieniach związanych z bankructwem wykonawcy, warszawscy (i nie tylko) muzułmanie mają gdzie się spotkać.

Budynek, który stanął przy rondzie Zesłańców Syberyjskich postawiła Liga Muzułmańska w RP przy pomocy sponsorów z Zatoki Perskiej. Ośrodek będzie pełnić funkcję siedziby Związku Wyznaniowego Ligi Muzułmańskiej. Znajdzie się tam sala modlitwy z zapleczem, sala wykładowa, sale dydaktyczne, sala wystawowa, sportowa oraz internetowa, biblioteka muzułmańska, przedszkole, a nawet sklepik. Pod parterem znalazł się jeszcze dwupoziomowy parking na 32 samochody.

Budowa meczetu ruszyła w 2010 roku, a sam Ośrodek miał być gotowy jeszcze w 2012 roku, jednak budowę przerywano wielokrotnie.
Po pierwsze - zaczęli protestować ludzie będący przeciwko "islamizacji Polski", po drugie - zbankrutował wykonawca, firma Azbud. Budynek przejęła firma Elektrobudowa SA. Jednak i ta wycofała się w końcu z budowy. - Elektrobudowa nie odpowiadała na nasze e-maile, zapytania, a my widzieliśmy, że nie skończą w terminie. Powinni zapłacić karę, ale nie chcieliśmy już szukać wykonawcy. Zależało nam, by budynek ukończyć - mówił niedawno Samir Ismail, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Niedawno informowaliśmy też, że warszawski meczet został ostrzelany.

Mimo wielu problemów i opóźnień, budowa stołecznego meczetu zakończyła się wraz z rozpoczęciem świętego dla muzułmanów ramadanu (w 2015 roku rozpoczął się on 18 czerwca). W tym okresie, według wyznawców islamu, rozpoczęło się objawianie Koranu - archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

W stolicy mieszka od 5 do 7 tysięcy muzułmanów. W całej Polsce (według różnych szacunków) od 15 do nawet 35 tysięcy. Najliczniejsze grupy narodowe wśród muzułmanów to Egipcjanie, Palestyńczycy i Turcy.

Poniżej, na wideo: Adhan, czyli muzułemańskie wezwanie do modlitwy w Nowym Jorku

Źródło artykułu:wawalove.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (227)
Zobacz także