Otwarto wystawę dedykowaną pamięci ofiary katastrofy
Wystawę ukazującą przykłady rewitalizacji zabytkowych zamków i pałaców w Polsce będzie można oglądać od piątku na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Jest ona dedykowana pamięci generalnego konserwatora zabytków Tomasza Merty, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
06.08.2010 | aktual.: 06.08.2010 17:17
Na wystawę składa się 19 plansz fotograficznych i sześć tekstowych, dotyczących zamków i pałaców przywróconych do dawnej świetności w latach 1990-2008. Są to m.in.: Pałac Wąsowo, Pałac Mierzęcin, Pałac w Małej Wsi, Pałac w Leźnie i Zamek Joannitów w Łagowie.
- Wiele z tych zabytków remontowano właśnie za kadencji Tomasza Mery na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków. Tomasz Merta, jeszcze w zeszłym roku objął patronatem, pierwszą część wystawy "Piękno odnalezione". Dlatego właśnie drugą część wystawy, którą można właśnie oglądać, dedykowano pamięci tego wspaniałego człowieka, prawdziwego pasjonata ochrony zabytków, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - powiedziała kurator wystawy Joanna Narkowicz podczas wernisażu.
- Przedstawione na wystawie obiekty pochodzą z różnych epok, mają bardzo różnorodną historię. Łączy je jedno - wszystkie są przykładami dobrej rewitalizacji zabytków. Dobrej, czyli takiej, która nie kłóci się z charakterem obiektu, prowadzi do jego unowocześnienia, ale nie zmienia jego charakteru - dodała Narkowicz.
Majątek Wąsowo w roku 1868, należący wcześniej do Sylwestra Szczanieckiego, starosty średzkiego i posła na sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nabył berliński kupiec Richard von Hardt. W latach 1870-1872 wzniósł on romantyczną budowlę w stylu neogotyckim, projektu Gustawa Erdmanna. Około roku 1900 Wąsowo wizytował cesarz Wilhelm II.
Inny pałac przedstawiony na wystawie mieści się w Małej Wsi, a wybudował go Bazyli Walicki, doradca i przyjaciel Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król odwiedził Bazylego w 1788 r., co upamiętnia inskrypcja na kamieniu w parku nad stawem. Zgodnie z ówczesną modą, pałac wybudowany został w stylu klasycystycznym. Lechosław Hertz, historyk Mazowsza, nazwał Małą Wieś jednym z najpiękniejszych zabytków klasycyzmu w Polsce.
Pałac w Leźnie wzniesiono w 1720 r. na zlecenie hrabiego Jana Przebendowskiego, podskarbiego koronnego. Później, aż do 1945 r., posiadłość pozostawała własnością rodu Hoene. W Leźnie powstał m.in. piękny park krajobrazowy.
Łagów w połowie XIV w. stał się własnością rycerskiego zakonu joannitów, którzy wkrótce przystąpili do budowy zamku - lokalizując go na wzgórzu morenowym na przesmyku między jeziorami: Trześniowskim od północy i Łagowskim od południa. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami.
Organizatorem ekspozycji "Piękno odnalezione" jest Fundacja Positive Image. Wystawa została zrealizowana wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Otrzymała patronat ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Patron wystawy, Tomasz Merta (ur. 1965 w Legnicy), historyk myśli politycznej, publicysta, ekspert ds. edukacji, był doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2000-01, potem przez dwa lata kierował Instytutem Dziedzictwa Narodowego. W 2005 r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zaproponował Mercie stanowisko wiceministra i generalnego konserwatora zabytków. Po powołaniu nowego rządu w listopadzie 2007 r. i objęciu funkcji ministra kultury przez Bogdana Zdrojewskiego Merta pozostał na zajmowanym stanowisku.
Plenerową ekspozycję "Piękno odnalezione" będzie można oglądać na Zamku Królewskim - na Dziedzińcu Wielkim - do 22 sierpnia.