Otwarto Muzeum Bursztynu
Tysiące eksponatów, w tym zbiory wypożyczone z Ermitażu (Sankt Petersburg) oraz muzeów watykańskich, można oglądać w otwartym w Gdańsku Muzeum Bursztynu.
28.06.2006 | aktual.: 29.06.2006 07:29
Mieści się ono na czterech poziomach tzw. zespołu Przedbramia ulicy Długiej, w centrum zabytkowego Gdańska. Imprezy towarzyszące otwarciu, m.in. pokaz mody i spektakl teatru plenerowego, potrwają do wieczora. Do północy w środę muzeum można zwiedzać za darmo.
Jak powiedziała kierownik Muzeum, Joanna Grążawska, szczególnymi atrakcjami zbiorów są: wykonany w Gdańsku XVIII-wieczny kabinet (reprezentacyjny, bogato zdobiony mebel skrzyniowy) oraz jedyna w Polsce inkluzja (obiekt zatopiony w naturalny sposób w bursztynie - PAP) jaszczurki nazwana "Jaszczurką Gierłowskiej" od nazwiska jej znalazczyni. Unikatowy obiekt został znaleziony w 1997 r. na plaży w Gdańsku-Stogach.
W placówce można obejrzeć bursztyn naturalny i wyroby z jantaru oraz poznać jego historię. Na zwiedzających czekają też liczne pokazy multimedialne, w tym prezentacja lasu, w którym przed milionami lat tworzył się bursztyn.
Rosyjskie eksponaty wypożyczone z Ermitażu, muzeum w Carskim Siole (niedaleko Sankt Petersburga) oraz muzeum w Kaliningradzie będzie można podziwiać w Gdańsku do stycznia 2007 r. Wśród obiektów z Carskiego Sioła jest siedem eksponatów ze słynnej Bursztynowej Komnaty, m.in. szkatuła, miska do golenia, popiersie carycy Katarzyny oraz neseserek na igły. Bursztynowe dzieła z Watykanu wypożyczono na trzy miesiące; szczególnie interesujące są wyroby starożytnych Etrusków.
Tradycje sztuki bursztyniarskiej kultywowane są w Gdańsku od wieków. Od co najmniej V wieku p.n.e. miasto znajdowało się na szlaku bursztynowym łączącym Pomorze z krajami nad Morzem Śródziemnym. Najstarsze znaleziska archeologiczne potwierdzają, że znajomość bursztynu i jego obróbki w rejonie Gdańska pochodzi z okresu 8-4 tys. lat p.n.e. Wytwarzano wówczas dla potrzeb kultowych bursztynowe amulety.
Zespół Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku, w którym mieści się Muzeum Bursztynu, tworzą obiekty historyczne: Wieża Więzienna, Katownia, Dom Więzienny, mury Szyi i dziedziniec; wieża więzienna pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Zespół ten służył jako główna brama wjazdowa do Gdańska, pełnił też funkcje obronne. Zmiana przeznaczenia dawnej bramy na więzienie nastąpiła w 1586 roku. Prace konserwatorskie zespołu i jego adaptacja na potrzeby muzeum trwały od 2000 roku i kosztowały ok. 9,5 mln zł.