Trwa ładowanie...
10-02-2004 21:25

Otwarcie wystawy Mitoraja w Zamku Królewskim w Warszawie


Rzeźby Mitoraja dostarczają doznań
artystycznych i duchowych. Jestem przekonana, że wystawa w
Warszawie będzie kolejnym sukcesem artysty - powiedziała
Jolanta Kwaśniewska, uroczyście otwierając wystawę "Rzeźby i
rysunki" Igora Mitoraja w Zamku Królewskim w Warszawie.

Otwarcie wystawy Mitoraja w Zamku Królewskim w WarszawieŹródło: PAP
d9hzk6f
d9hzk6f

Kwaśniewska wspominała pierwsze spotkanie z artystą w Lozannie i swoje zdziwienie, kiedy Mitoraj powiedział, że jego prace nigdy nie były wystawiane w Polsce. Małżonka prezydenta dodała, że właśnie wtedy zrodził się pomysł pokazania jego prac.

"Mitoraj jest mistrzem formy, która zachwyca nie tylko ludzi znających się na sztuce, ale także osoby, które mają po raz pierwszy kontakt ze sztuką" - powiedział podczas otwarcia wystawy minister kultury Waldemar Dąbrowski.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund podkreślił, że "rzeźby Mitoraja mają magnetyczną siłę i wzbudzają żywe reakcje wśród publiczności. Dziękujemy mistrzowi, że zgodził się pokazać swoje prace w Warszawie i mamy nadzieję, iż nie wszystkie rzeźby opuszczą stolicę" - dodał.

38 rzeźb i 16 rysunków artysty zaprezentowano w sali Biblioteki Stanisławowskiej w Zamku Królewskim, a 13 rzeźb - na dziedzińcu Zamku. Rzeźby mają około 3,5 metra wysokości i są wykonane w brązie, żeliwie i marmurze.

d9hzk6f

W galerii w Pałacu Prezydenckim będzie można oglądać rzeźby Mitoraja zestawione z oryginalnymi zabytkami sztuki antycznej. Natomiast ekspozycja w galerii Kordegarda zawiera przede wszystkim rysunki artysty i pięć projektów, z których później powstały monumentalne obiekty.

Igor Mitoraj urodził się w 1944 roku. W latach 1966-1968 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Tadeusza Kantora. Z Polski wyjechał w 1968 roku do Paryża, gdzie kontynuował studia malarskie w Ecole des Beaux-Arts, które ukończył w 1973 roku. Zafascynowany kulturą Ameryki Południowej wyjechał na rok do Meksyku. Potem wrócił do Paryża. W tym czasie zdecydował się porzucić malarstwo na rzecz rzeźby, którą uprawia do dzisiaj.

Prace Mitoraja znajdują się w kilkudziesięciu muzeach, fundacjach, siedzibach korporacji oraz miastach na świecie.

d9hzk6f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9hzk6f
Więcej tematów