PolskaOtwarcie unijnego rynku pracy poprawia bilans płatniczy Polski

Otwarcie unijnego rynku pracy poprawia bilans płatniczy Polski

Za dwa lata suma pieniędzy trafiająca do Polski od emigrantów będzie odpowiadać miesięcznym wpływom naszego kraju z eksportu - szacuje "Parkiet".

Jak podaje dziennik walutowy przypływ rozpoczął się od wejścia Polski do Unii Europejskiej i ciągle rośnie.

Tylko w III kwartale ub. r. (NBP właśnie opublikował dane dotyczące tego okresu) prywatne transfery bieżące wyniosły 1,6 mld euro i było o 21 proc. wyższe niż w podobnym okresie w roku 2004.

Od momentu wejścia Polski do UE w każdym z kwartałów przekazy Polaków z zagranicy przekroczyły miliard euro. Ekonomiści wiążą to z otwarciem europejskich rynków na pracowników z Polski.

_ Można było oczekiwać, że ze wzrostem emigracji zarobkowej do innych państw UE te transfery będą narastać_ - mówi główna ekonomistka banku handlowego katarzyna Zajdel-Kurowska.

Zdaniem analityków, z którymi gazeta rozmawiała, to dopiero początek. Na razie ci, którzy wyjechali do pracy za granica muszą urządzić się w nowym miejscu. Dopiero po pewnym czasie emigranci zaczynają przekazywać część zarobionych pieniędzy rodzinom pozostającym w Polsce.

_ Zapewne transfery będą rosnąć w najbliższych dwóch latach. Potem to zjawisko się ustabilizuje. Gdyby przyjąć, że wyjechało 700 tys. osób i że średnio każda z nich będzie przesyłać do kraju 500 euro miesięcznie, to w skali roku mówimy o kwocie przekraczającej 4 mld euro_ - ocenił na łamach "Parkietu" ekonomista ING Banku Śląskiego Bartosz Pawłowski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)