Otwarcie synagogi w dawnej szkole rabinackiej w Lublinie
W dawnej szkole rabinackiej Jesziwie Chachmej (Uczelni Mędrców) w Lublinie po latach znów będzie czynna synagoga. Ceremonia otwarcia bożnicy, wyremontowanej przez społeczność żydowską w Polsce, odbędzie się w niedzielę.
09.02.2007 16:12
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział w Lublinie, że Jesziwa Chachmej Lublin była przed wojną najważniejszą szkołą rabinacką w Europie i na świecie. Dlatego dla społeczności żydowskiej otwarcie synagogi w dawnej szkole jest wydarzeniem symbolicznym, przywracającym fragment dawnego świata.
My wiemy, że nie możemy w całości przywrócić tego stanu sprzed wojny, ale to nie znaczy, że mamy rezygnować z przywrócenia Jesziwy dla społeczności żydowskiej - powiedział.
Synagoga mieści się na trzeciej kondygnacji budynku Jesziwy. Dawniej była tam aula wykładowa, która stanowiła jednocześnie bożnicę dostępną także dla Żydów spoza uczelni. Do dziś zachował się babiniec, czyli balkon, na którym w czasie nabożeństw przebywały kobiety.
Ceremonia otwarcia synagogi rozpocznie się wprowadzeniem Tory przez naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Na drzwiach zostanie przybita mezuza, czyli zwitek pergaminu z wypisanymi wersetami z Tory, zamknięty w metalowej rurce, przytwierdzany do drzwi żydowskich domów.
Wieczorem rozpocznie się szabat, który potrwa do wieczora w sobotę. W tym czasie Żydzi będą się modlić, zjedzą uroczystą kolacje szabatową, a w sobotę po porannej modlitwie wysłuchają m.in. wykładu Schudricha i będą zwiedzać Lublin.
Wyższą szkołę rabinacką w Lublinie Jesziwa Chachmej (Uczelnia Mędrców) założył w 1930 r. rabin Meir Szapiro. Był to przywódca religijny i patriotyczny, poseł na sejm II Rzeczypospolitej z ramienia partii żydowskich ortodoksów Agudas Isroel. Uczelnia powstała ze składek i dotacji zbieranych wśród Żydów na całym świecie.
Jesziwa Chachmej uchodziła za najlepiej wyposażoną szkołę rabinacką na świecie. Miała bogaty księgozbiór, w którym zgromadzono hebrajskie druki z XVI i XVII w. Kandydaci zdający na studia w Jesziwie musieli umieć wyrecytować z pamięci 400 stron Talmudu (księgi żydowskich praw i przepisów oraz komentarzy do Tory). Studia trwały cztery lata, językiem wykładowym był hebrajski. W 1933 r. studiowało tu blisko 200 osób z Polski i innych krajów m.in. Palestyny, Argentyny, Chile.
Szkoła działała do wybuchu II wojny światowej. Cześć jej zbiorów została spalona przez hitlerowców, część zaginęła. Po wojnie budynek przekazano lubelskiemu Uniwersytetowi Marii Curie- Skłodowskiej a następnie Akademii Medycznej. W 2003 r. odzyskała go Warszawska Gmina Żydowska.
W styczniu ub. roku. oddano do użytku odrestaurowaną część dawnej Jesziwy. Ma w niej siedzibę filia warszawskiej gminy żydowskiej. Służy społeczności żydowskiej w Lublinie, liczącej około 30 osób, a także turystom z Izraela. Jest tam m.in. biblioteka, gabinet lekarski, kuchnia, stołówka i mała synagoga. W piwnicach budynku planowane jest urządzenie Muzeum Chasydyzmu.