PolskaOtwarcie nowego sezonu w Teatrze Dramatycznym

Otwarcie nowego sezonu w Teatrze Dramatycznym

02.10.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sezon w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zostanie uroczyście zainaugurowany w poniedziałek wieczorem przedstawieniem "Iwona, Księżniczka Burgunda" wystawianym w ramach XXVII Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Obraz
© (od lewej)Maja Komorowska, Adam Ferency, Piotr Cieślak, Krystian Lupa, Anna Sapiego-dyr. naczelny teatru i Jolanta Fraszyńska

Do najważniejszych wydarzeń sezonu 2000/2001 z pewnością należeć będą: "Wymazywanie" Thomasa Bernharda w reżyserii, adaptacji i scenografii Krystiana Lupy, "Szach Mat" Vittorio Franceschi w reżyserii Adama Ferency; "Wszystko dobre, co dobrze się kończy" Shakespeare'a w reżyserii Piotra Cieślaka; "Niżyński" Davida Pownella oraz "Pamięć wody" Shalog Stephesona w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Obraz
© Krystian Lupa

Prócz przygotowywanych przedstawień ogromnym wydarzeniem jest także współpraca Krystiana Lupy (na stałe związanego z Teatrem Starym w Krakowie) z Teatrem Dramatycznym. Jak sam przyznał, współpraca ta jest _ niezwykle podniecająca. _ Miałem tu możliwość spotkać niezwykłe osobistości: Maję Komorowską (na stałe związaną z Teatrem Współczesnym), Marka Walczewskiego i Jadwigę Jankowską - Cieślak - dodał. Reżyser wspomniał, także o warszawskiej publiczności mówiąc, że _ daje ona zaczyn do grania.
Przy okazji rozmowy o "Powrocie Odysa", dziennikarzy zaciekawiło, dlaczego na próbach wystukuje aktorom rytm. Lupa z uśmiechem odpowiedział: _ (...) rytm jest częścią przestrzeni. Znalezienie wspólnego rytmu to błogosławieństwo tworzenia nowych melodii. Wspólnota, zjednoczenie się w takim rytmie daje możliwość właściwego zrozumienia dokąd zmierzamy
.

Ważnym wydarzeniem tego sezonu będzie z pewnością także "Koncert Wdzięczności" dla rządu japońskiego z okazji przekazania sprzętu akustycznego o wartości 400 tys. dolarów za wybitne osiągnięcia Teatru Dramatycznego. W koncercie tym ma wziąć udział Seweryn Krajewski.
Teatr Dramatyczny w 1999 roku został przyjęty do Europejskiej Konwencji Teatru (European Theatre Convention - ETC). Celem ETA jest stworzenie europejskiej sieci teatrów oraz szerzenie wiedzy o kulturze poszczególnych narodów Europy, w oparciu o wymianę personalną i artystyczną oraz współpracę przy najnowszych produkcjach teatralnych. Dla wielbicieli teatru, najważniejszą wiadomością z pewnością jest to, że już niedługo będzie można kupić karnet uprawniający do darmowych wejść na przedstawienia we wszystkich zrzeszonych w Konwencji teatrach w całej Europie.
(Monika Karbarczyk: Wirtualna Polska)
(mk, aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)