Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego - 31 lipca
Uroczyste otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę, 31 lipca - poinformował prezydent Warszawy Lech Kaczyński.
Otwarcie muzeum będzie punktem obchodów 60. rocznicy powstania warszawskiego, które potrwają w stolicy trzy dni (od 30 lipca do 1 sierpnia).
Kaczyński uczestniczył w poniedziałkowym posiedzeniu Narodowego Komitetu Obchodów 60. Rocznicy Powstania Warszawskiego.
Muzeum powstanie w budynku dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Przyokopowej 28. Jednym z eksponatów muzeum będzie dzwon im. "Montera" - gen. AK Antoniego Chruściela, który był dowódcą sił powstańczych w Warszawie. W piątek, pierwszego dnia obchodów, urna z jego prochami zostanie złożona do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Zwiedzający muzeum będą mogli także obejrzeć wystawę pamiątek z powstania, które przekazali powstańcy i ich rodziny. Pełna ekspozycja ma pojawić się do końca tego roku, ale liczymy, że będzie ona uzupełniana jeszcze przez lata - dodał Kaczyński.
Budynek muzeum otoczony jest ponadhektarowym Parkiem Wolności, gdzie będzie można m.in. oglądać wystawę zdjęć z okresu powstania. Na terenie parku stoi "Mur pamięci", na którym wyryte są nazwiska ponad 6 tys. zabitych powstańców.
W sobotę 31 lipca prezydent Aleksander Kwaśniewski nada powstancom odznaczenia. Tego dnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych powstańców. W niedzielę, ostatniego dnia obchodów. odbędą się uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach oraz pod pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu na Woli. Obchody zakończy uroczysty koncert na Placu Powstańców Warszawy.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Był to największy zryw niepodległościowy polskiego podziemia, a zarazem największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie miało trwać 2-3 dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk, w których poległo 18 tys. powstańców, a ok. 6 tys. zostało ciężko rannych. Zginęło ok. 180 tys. cywilów.