PolskaOto najbardziej niebezpieczne województwa!

Oto najbardziej niebezpieczne województwa!

Polska leży w strefie klimatu przejściowego, pomiędzy umiarkowanym oceanicznym na zachodzie a umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie. Tak uczy nas teoria. Być może różnica pomiędzy różnymi częściami naszego kraju jest stosunkowo niewielka, ale jednak istotna, także pod względem zagrożeń, jakie szykuje nam klimat w Polsce.

Oto najbardziej niebezpieczne województwa!
Źródło zdjęć: © PAP/Radek Pietruszka

Nie jesteśmy krajem, któremu grożą ogromne kataklizmy. Suma opadów na całej powierzchni kraju jest całkiem znośna, nie mamy pory deszczowej, groźnych dla zdrowia syberyjskich mrozów, ani saharyjskich upałów. Nie ma się jednak z czego cieszyć - Polska posiada klimat, który sprawia, że ryzyko kataklizmu jest spore niemal o każdej porze roku.

Poszczególne województwa różnią się jednak od siebie w zakresie skali zagrożenia. Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie? Należy na wstępie przyjąć kryteria - niebezpieczne mogą być zarówno opady, zarówno śniegu i deszczu, jak i silne mrozy, upały, czy też silne wiatry. Jednym słowem - ekstrema, takie, które mogą zagrażać ludziom.

W tym raczej niepożądanym rankingu palmę pierwszeństwa przyznać należy województwu małopolskiemu. Wynika to przede wszystkim z przynależności do tegoż terenów podgórskich i górskich. O tym, że w Tatrach pogoda jest niebezpieczna i nieprzewidywalna, wie każdy uczeń szkoły podstawowej. To tam temperatura zmienia się najmocniej i najczęściej, tam zdarzają się często powodzie, a zimą silne mrozy, do tego lawiny śnieżne, porywisty halny, latem upały, a nawet trąby powietrzne.

Z podobnych powodów drugie miejsce w rankingu najbardziej niebezpiecznych województw zajmuje województwo podkarpackie. Tamtejsze góry (Bieszczady) nie są aż tak niebezpieczne jak Tatry, ale zasada jest ta sama. Na trzecim miejscu jest śląskie, również posiadające góry - te trzy województwa tworzą podium najbardziej groźnych dla człowieka w Polsce.

Generalnie można przyjąć zasadę, że najbardziej niebezpiecznie jest tam, gdzie blisko są góry. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły, ponieważ na czwartym miejscu znajduje się województwo warmińsko-mazurskie. Co tam takiego niebezpiecznego? Porywiste wiatry, silne mrozy, spora suma opadów... oto zagrożenia tam występujące.

Kolejne miejsca zajmują województwa dolnośląskie (poważne zagrożenie powodziowe), świętokrzyskie (podobnie, do tego silne wiatry) oraz pomorskie. Które województwa są zatem najbardziej bezpieczne w naszym kraju?

Tutaj najlepiej sprawdzają się zachodnie partie naszego kraju, z Pomorzem Zachodnim na czele. Tam nie ma silnych mrozów, zimy są krótkie, suma opadów umiarkowana, a jedyne ryzyko stanowią silniejsze niż gdzie indziej upały latem. Z drugiej strony czy ciepłą i słoneczną pogodę można uważać za zagrożenie? Cóż, klimatycznie zachód Polski dzierży palmę pierwszeństwa w rywalizacji ze wschodem i co do tego większych wątpliwości nie mają zarówno klimatolodzy, jak i zwykli ludzie.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)